Manchester najbogatszym klubem świata

Manchester United wciąż pozostaje najbogatszym klubem świata pod względem osiąganych przychodów - w sezonie 2003/04 było to 171,5 mln funtów. Coraz wyżej na liście znajduje się jednak Chelsea Londyn - wynika z raportu grupy sportowo-biznesowej Deloitte & Touche.

W ostatnim sezonie klub Romana Abramowicza znacznie powiększył przychód - z 93,1 mln funtów w rozgrywkach 2002/03, zysk Chelsea podniósł się do 143,7 mln. Na liście najbogatszych klubów londyńczycy zajmują czwarte miejsce. Na drugiej pozycji jest Real Madryt, na trzeciej - AC Milan.

Według twórców opracowania bardzo prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości Chelsea znajdzie się na szczycie listy. Niewykluczone także, że trzy pierwsze miejsca zajmować będą MU, Chelsea i Arsenal Londyn (obecnie jest na szóstej pozycji).

Manchester - od ośmiu lat na pierwszym miejscu w zestawieniu - jest nie tylko najbogatszy wśród klubów piłkarskich, ale także spośród innych dyscyplin. Magazyn "Forbes" podał przychody najbogatszych klubów w zawodowych ligach amerykańskich. W MBL (baseball) New York Yankees - 167,2 mln funtów. W NFL (futbol amerykański) Washington Redskins - 130 mln. W NBA (koszykówka) LA Lakers - 90,2 mln. W NHL (hokej) New York Rangers - 62,6 mln.

Kluby piłkarskie z największym przychodem w sezonie 2003/04: