Polecą do Nagano

Pięcioro reprezentantów Lubelszczyzny zostało powołanych do reprezentacji Polski na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które już 26 lutego rozpoczną się w japońskim Nagano

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się prezentacja ekipy, podczas której wręczono zawodnikom i trenerom czeki przyznane na tę okoliczność oraz pożegnano ekipę przed wyjazdem. W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałek województwa Mirosław Złomaniec, dyr. departamentu edukacji i sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Paszkiewicz i szef Lubelskiej Unii Sportu Bogusław Trojan.

W Japonii wystartują: Paweł Trześniewski (łyżwiarstwo szybkie), Łukasz Kosikowski (narciarstwo zjazdowe) - obaj z Olbięcina, Małgorzata Gil, Ireneusz Pupiec i Marian Garguła (narciarstwo biegowe) - wszyscy z Tomaszowa Lubelskiego. Wraz z zawodnikami jedzie dwójka trenerów - Joanna Nowosad z Olbięcina (zjazd) i Henryk Ostrykiewicz z Tomaszowa Lub. (biegi). - Chcemy przywieźć minimum jeden medal - zapowiadają zgodnie trenerzy. - W zasadzie jeszcze się nie zdarzyło, abyśmy nie zdobyli żadnego krążka. - Wszyscy są dobrze przygotowani. Mamy w swoim składzie między innymi Irka Pupca, który w VI igrzyskach, które odbyły się w Toronto, wywalczył dwa medale - srebrny w biegu na 100 m i brązowy na dystansie o połowę krótszym.

Zawodnicy byli jeszcze bardziej optymistyczni - Ja liczę na dwa medale - mówi Marian Garguła, który pobiegnie na 5 i 10 km. - Jestem w dobrej formie, mam w domu narty i sam dodatkowo trenuję. - Ja także sporo biegam sama - dodaje Małgorzata Gil. - Dlatego mam nadzieję, że uda mi się stanąć na podium.

Warto dodać, że cała reprezentacja Polski liczy 36 osób, więc awans piątki z Lubelszczyzny jest dużym sukcesem trenerów i zawodników. - Ci sportowcy dali nam dobry przykład. Chciałbym doczekać chwili, kiedy choć jeden zawodnik z naszego regionu zakwalifikuje się na prawdziwe zimowe igrzyska olimpijskie - westchnął na zakończenie prezes LUS Bogusław Trojan.