Wielkopolskie kluby żużlowej II ligi kompletują składy

Aż trzy wielkopolskie kluby wystartują w tym roku w rozgrywkach najniższej ligi żużlowej. Jak dotąd tylko w Gnieźnie wiadomo, kto będzie walczył o punkty.

Spośród wielkopolskich klubów najszybciej uporano się ze zbudowaniem nowej drużyny w Gnieźnie. Poprzedni sezon dla ekipy z tego miasta zakończył się klęską - drużyna z hukiem wypadła z I ligi. Działacze Startu szybko wzięli się jednak do roboty i już kilka tygodni później zgłosili zespół do rozgrywek II ligi. Do nowego sezonu przystąpi jednak nowy twór: Towarzystwo Żużlowe Start, a nie - jak dotąd - Spółdzielczy Klub Sportowy.

W drużynie pozostali młodzieżowcy: Adrian Gomólski i Dariusz Staniszewski oraz seniorzy: Łukasz Linette, Dawid Cieślewicz, Łukasz Andrzejczak, Sebastian Skrzypczak i Łukasz Związko. Nowymi twarzami w zespole są dwaj doświadczeni zawodnicy - Sławomir Dudek (przez lata podpora Kolejarza Opole) oraz wychowanek Polonii Piła Rafał Kowalski (kilka sezonów temu jeździł już w Starcie). Działacze próbowali też - bez powodzenia - podpisać kontrakty z dwoma zagranicznymi zawodnikami: Czechem Bohumilem Brhelem i Siergiejem Darkinem z Rosji.

Nie bez kłopotów przebiegało także zatrudnienie nowego szkoleniowca. Najpierw drużynę miał poprowadzić (po Juliuszu Wasielewskim) Zbigniew Jąder, ale ostatecznie wybrał on ofertę Unii Leszno. Potem jako trener został oficjalnie przedstawiony Romuald Łoś, ale w końcu objął on stanowisko szkoleniowca w Kolejarzu Opole. Kilka dni temu działacze Startu powierzyli prowadzenie zespołu Grzegorzowi Śniegowskiemu, który był już trenerem w Gnieźnie w sezonach 1990 i 2001.

Wciąż trwa budowanie składu w Polonii Piła. Nad wszystkim czuwa człowiek-instytucja w pilskim żużlu Janusz Michaelis, który pełni jednocześnie funkcję trenera i dyrektora klubu. Do juniorów, którzy mieli już ważne umowy z klubem, dołączyli w sobotę Maciej Kierzkowski, Paweł Kowalewski, Łukasz Nowak oraz Rafał Wielemborek. Ten ostatni jest wychowankiem Wybrzeża Gdańsk a w poprzednim sezonie startował w barwach KSŻ Krosno.

Największym osłabieniem, jakiego drużyna doznała w zimie, jest odejście najbardziej doświadczonego Rafała Kowalskiego. Wciąż trwają negocjacje, by na kolejny sezon umowę o wypożyczenie podpisał inny rutynowany zawodnik Robert Mikołajczak, a także Maciej Jąder. W Pile na pewno zabraknie za to Oskara Wolsztyńskiego, który powrócił do Unii Leszno.

Wśród zawodników zagranicznych, których trener Janusz Michaelis chciałby widzieć w drużynie, są dwaj juniorzy: Stenn Jensen z Danii (ze świetnymi efektami jeździł już w Polonii w sezonie 2004) i Niemiec Roberto Haupt, którego kibice mogli niedawno oglądać podczas Turnieju Gwiazdkowego. Czy i który z nich podpisze umowę z klubem, okaże się jednak dopiero za kilka tygodni.

Najwięcej niewiadomych jest, jak dotąd, w obozie rawickich "Niedźwiadków". W Kolejarzu nie ma na razie trenera (Roman Tajchert przeniósł się do innego II-ligowca TŻ Łódź) ani prezesa, który dopiero zostanie wybrany spośród 5-osobowego zarządu klubu. W kwestiach transferowych wszystko, co w rawickim żużlu ważne, miało związek z Zieloną Górą. Do ekstraligowego ZKŻ odszedł najzdolniejszy junior Kolejarza Marcin Nowaczyk. W zamian lubuski klub wypożyczył rawiczanom trzech młodzieżowców: Bartosza Kasprowiaka (będzie jeździł w Kolejarzu drugi rok z rzędu), Damiana Grabskiego i Krzysztofa Dominiczaka. Ważne kontrakty z klubem maja inni juniorzy: Paweł Sikora, Krzysztof Nowacki (powrót z wypożyczenia do WTS Wrocław) i Marcin Kędziora. Spośród starszych zawodników kontrakty podpisali natomiast Rafał Chiński, Tomasz Poprawski, Tomasz Kruk i Paweł Łęcki. Chęć startów w Rawiczu zadeklarował jednak tylko ten pierwszy.