Żużel w Polsacie

Polski Związek Motorowy na trzy lata sprzedał Telewizji Polsat prawa do transmisji meczów żużlowej ekstraligi. W drugiej kolejce (10 kwietnia) w kodowanym Polsacie Sport będzie można zobaczyć na żywo spotkanie Unii Tarnów z Atlasem Wrocław

Negocjacje pomiędzy Polsatem i PZM trwały od kilku miesięcy, wczoraj zostały sfinalizowane podpisaniem trzyletniej umowy. Ze strony PZM podpis złożył pod nią prezes Andrzej Witkowski, Polsat reprezentował prezes zarządu Aleksander Myszka. Obie strony nie chciały zdradzić szczegółów umowy. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że Polsat pokryje koszty transmisji, w zamian związek otrzyma pewną kwotę pieniędzy, a kluby będą mogły reklamować swoich sponsorów podczas meczów.

Przypomnijmy tylko, że jedynym rywalem Polsatu w walce o ligowy żużel była telewizja publiczna, a konkretnie jej lokalne pasmo TVP3. 28 grudnia ubiegłego roku do siedziby PZM wpłynęło pismo od telewizji publicznej. W nim stacja co prawda wyrażała gotowość do przeprowadzenia transmisji w sezonie 2005, ale to kluby poniosłyby ich koszty. Tymczasem jedna transmisja to wydatek rzędu 20-25 tysięcy złotych. - Telewizja publiczna, a raczej jej nowe kierownictwo, przedstawiła nam warunki nie do przyjęcia - skomentował negocjacje z TVP3 Andrzej Grodzki, wiceprezes Polskiego Związku Motorowego. - Kluby miałyby bowiem płacić za transmisję i za produkcję magazynu żużlowego.

W tej sytuacji Polsat stał się jedynym partnerem w negocjacjach z PZM. Ich efektem było podpisanie umowy. Teraz wiadomo już, że mecze na żywo pokaże kodowany Polsat Sport, w późnych godzinach wieczornych będzie można obejrzeć powtórkę w ogólnodostępnym Polsacie. Nowością programową ma być magazyn żużlowy, który w każdy piątek fani speedwaya zobaczą w TV4.

Ciekawostką jest, że Polsat chce doprowadzić do spotkania z sędziami, tak by nie powtarzały się sytuacje z ubiegłego sezonu. Chodzi m.in. o kwietniowy mecz Atlasu z Apatorem, gdy arbiter Jerzy Najwer z Gliwic swoimi decyzjami przedłużył spotkanie (nakazał m.in. sprawdzanie pojemności gaźników w trakcie meczu).

Wiadomo już także, że pierwszą relację Polsat przeprowadzi z Częstochowy, gdzie 3 kwietnia Włókniarz zmierzy się z ZKŻ-etem Zielona Góra. Tydzień później planowana jest transmisja z Tarnowa - rywalem Unii będzie wówczas Atlas Wrocław.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.