Wspaniałe zwycięstwo Anny Rogowskiej

Wspaniałą formę na początku sezonu prezentuje tyczkarka sopockiego SKLA Anna Rogowska. Na mityngu Elite Café Cup już po raz drugi w ciągu kilku dni poprawiła rekord Polski

Zawody tyczkarek w Bydgoszczy (obok nich rywalizowali jeszcze skoczkowie wzwyż) zyskały miano rewanżu za Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Z pierwszych czterech zawodniczek tamtego pamiętnego konkursu zabrakło tylko złotej medalistki Rosjanki Jeleny Isinbajewej. Pozostałe, czyli jej rodaczka Swietłana Fieofanowa oraz dwie Polki - Rogowska i Monika Pyrek, stoczyły wczoraj zacięta walkę o zwycięstwo. Swoje trzy grosze dorzuciła jeszcze inna Rosjanka Tatiana Połnowa.

Rogowska rozpoczęła nieco nerwowo, gdyż pierwszą wysokość 4,23 m zaliczyła dopiero za drugim razem. To była jednak dopiero przygrywka. Prawdziwa rywalizacja zaczęła się na wysokości 4,43 m. Opuściły ją Połnowa i Pyrek, Fieofanowa skoczyła za pierwszym razem, Rogowska za drugim. Wydawało się, że zawodniczki powoli łapią rytm i konkurs dopiero się rozkręca. Tymczasem kolejny poziom 4,53 m okazał się szczytem możliwości dla Fieofanowej, Pyrek i Połnowej.

Rosjanki trzykrotnie strąciły 4,63 m i odpadły z konkursu. Wydawało się, że ten sam los spotka Rogowską, jednak po dwóch nieudanych próbach sopocianka po raz kolejny pokazała swój charakter i w trzecim skoku zaliczyła tę wysokość. Z kolei Pyrek zaryzykowała i po dwóch strąceniach na 4,63 m, ostatni skok przeniosła na 4,68 m, jednak wczoraj było to dla niej zdecydowanie za wysoko. W tym momencie Rogowska była już zwyciężczynią zawodów i zgodnie z oczekiwaniami zadysponowała wysokość będącą absolutnym rekordem Polski - 4,73 m. Tyle nie skoczyła jeszcze żadna Polka, ani na stadionie, ani w hali. Wspaniały skok w drugiej próbie i szał radości na trybunach. Za chwilę Rogowska była bardzo blisko pokonania 4,80 m, jednak tym razem jeszcze się nie udało. Mimo to to kolejny znakomity występ sopocianki i pieniądze do pokwitowania. Za rekord Polski organizatorzy przewidzieli nagrodę w wysokości 5000 zł.

Wyniki:

1. Anna Rogowska (Polska/SKLASopot) 4,73 m

2. Swietłana Fieofanowa (Rosja) 4,53 m

Monika Pyrek (Polska/MKL Szczecin) 4,53 m

4. Tatiana Połnowa (Rosja) 4,53 m