Krzysztof Oliwa: Milioner w Podhalu

Po 20-godzinnej podróży w czwartek po południu w Balicach wylądował Krzysztof Oliwa. Twardziel ?Diabłów? z New Jersey będzie pierwszym hokeistą z NHL, który wystąpi w polskiej lidze. Wzmocni Wojasa/Podhale Nowy Targ.

- Zagram w Podhalu, bo NHL już chyba nigdy nie wystartuje. Związek zawodowy hokeistów nie może się zgodzić na śmieszne warunki, jakie proponują pracodawcy. Bardziej prawdopodobne jest zawiązanie nowej ligi - opowiadał Oliwa na lotnisku w Balicach. Oprócz dziennikarzy powitali go tam rodzice Krystyna i Henryk.

Nagabywany na temat pozostania w Polsce na dobre "Chris" od razu rozwiał wątpliwości: - Do Stanów wrócę najpóźniej 25 kwietnia, bo wtedy mój bilet powrotny traci ważność. Moje miejsce jest w USA, tam zostawiłem córkę Skylar, która jest dla mnie bardzo ważna.

Jest obecnie jedynym Polakiem występującym w NHL, tyle że liga stoi przez lockout. Dzięki temu Krzysztof będzie mógł związać się z "Szarotkami", choć ma ważny kontrakt na ten sezon z New Jersey Devils. Gdyby trwały rozgrywki najlepszej ligi świata, gwiazdor Oliwa zarobiłby za sezon 1,1 mln dolarów!

Krzysztof zaznaczył, że oferta Wojasa/Podhala skusiła go bardziej ze względów sportowych niż finansowych. - Muszę gdzieś grać i trenować, żeby być w formie, bo wkrótce razem z reprezentacją Polski będę walczył o prawo gry na olimpiadzie - mówił. - Postaram się pomóc mojej nowej drużynie zdobyć mistrzostwo Polski. Chciałbym być liderem Podhala na lodowisku i poza nim.

Późnym popołudniem Oliwa dotarł do Nowego Targu. O godz. 18 razem z resztą hokeistów "Szarotek" wyszedł na trening. Założył oficjalny strój wicemistrzów Polski. Na razie gwiazdor NHL zamieszka w zakopiańskim hotelu Skalny, należącym do głównego sponsora Podhala - Wiesława Wojasa. Dostanie też służbowy samochód.

Kontraktu jeszcze nie podpisano. - Krzysiek na pewno zagra u nas - zapewnia wiceprezes Wojasa/Podhala Stanisław Małecki. - Dopracujemy szczegóły jego umowy. Do jej podpisania dojdzie na spotkaniu Krzyśka z prezesem Wiesławem Wojasem. Hokeista zgodził się już wziąć udział w kampanii reklamowej obuwia firmy Wojas.

Na zgrupowanie reprezentacji do Oświęcimia Oliwa dojedzie w przyszłym tygodniu. Najpierw na Podhalu będzie się przyzwyczajał do europejskiej strefy czasowej.

- Mamy w składzie pierwszego zawodnika z NHL w polskiej lidze, który na dodatek zdobył Puchar Stanleya! Teraz nic, tylko zdobyć mistrzostwo Polski - zaciera ręce wiceprezes Małecki. W I rundzie play-off "Szarotki" grają z ComArchem/Cracovią.