FIFA i UEFA na rzecz ofiar tsunami

15 lutego na stadionie Camp Nou w Barcelonie, zostanie rozegrany charytatywny mecz, z którego dochód przekazany będzie ofiarom azjatyckiego tsunami. Całe przedsięwzięcie pod nazwą "Futbol dla Nadziei" zorganizują dwie największe na świecie federacje piłkarskie - FIFA i UEFA.

Wiele gwiazd światowej piłki wystąpi w obu jedenastkach. Kapitanami drużyn wybrano laureatów dwóch prestiżowych piłkarskich nagród - Ronaldinho (zwycięzca nagrody FIFA dla najlepszego piłkarza świata) i Andrija Szewczenkę (laureat nagrody "France Football" dla najlepszego piłkarza Europy).

Drużyną Brazylijczyka kierować będzie jego rodak Carlos Alberto Parreira (trener mistrzów świata z 1994r.) oraz trener F.C. Barcelony - Frank Rijkaard. Trenerami przeciwników będą Marcello Lippi (selekcjoner reprezentacji Włoch) i Arsene Wenger, trener Arsenalu.

- Tak jak reszta międzynarodowych społeczności, tak i międzynarodowa "rodzina piłkarska" jest zdeterminowana, do zrobienia wszystkiego , aby tylko pomóc wszystkim których dotknęła ta straszna tragedia - mówi Sepp Blatter, prezydent FIFA.

Pieniądze zebrane z meczu zostaną przekazane fundacji "Tsunami Solidarity Fund", założonej przez FIFA i Azjatycką Federację Piłkarską (AFC).

Propozycja zorganizowania meczu spotkała się z entuzjazmem zarówno Ronaldinho, jak i Szewczenki. - Tak jak wszyscy na świecie są przerażeni tymi okropnymi wydarzeniami, tak i my jesteśmy wstrząśnięci. Nie możemy pozostać obojętni wobec tragedii tylu osób. Futbol jest grą, pełną pasji, piękna i radości. W tym momencie są to uczucia , które trudno tam znaleźć. W pełni popieramy projekt "Futbol dla Nadziei", jesteśmy gotowi do gry. - powiedziały we wspólnym oświadczeniu piłkarskie gwiazdy.