Joanna Skowrońska, gimnastyczka z Zabrza, straciła mowę po igrzyskach w Atenach

To był najbardziej bolesny upadek Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Joanna Skowrońska, gimnastyczka z Zabrza, popełniła minimalny błąd, ręka, zamiast zatrzymać się na drążku, bezwładnie przecięła powietrze. Skowrońska uderzyła głową o gimnastyczną matę.

Z hali została wyniesiona na noszach w usztywniającym szyję kołnierzu. Nie odniosła groźnej kontuzji, ale mocno się potłukła. Wypadek zdarzył się w czasie treningu, na trzy dni przed olimpijskim startem. Zawodniczka długo nie potrafiła spokojnie mówić o tamtym wydarzeniu. - Byłam w szoku. Gdy wyniesiono mnie z sali na noszach, milczałam jak grób. Potem też nie potrafiłam wykrztusić z siebie nawet słowa. Do życia wróciłam dopiero po rozmowie z psychologiem, a sobą poczułam się po powrocie do domu, gdy zaopiekowała się mną rodzina - opowiada.

Przerwa w treningach trwała prawie pięć miesięcy. - Długo nie mogłam się pogodzić z tym, co się wydarzyło. Cztery lata wysiłku poszły na marne - wzdycha. - Trudno. Taka jest gimnastyka, czasami mały błąd, przesunięcie ręki o kilka centymetrów, kończy się tragicznie - dodaje.

Barbara Stanisławiszyn, dyrektorka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zabrzu, wierzy, że jej podopieczna szybko wróci do dawnej kondycji psychicznej i fizycznej. - Jest młoda, silna. Szybko zapomni. Już mocno trenuje i przygotowuje się do kolejnych imprez - zapewnia.

- Nie ćwiczę jeszcze na 100 procent, ale z każdym dniem czuję się pewniej. Pod koniec stycznia wyjeżdżam na pierwszy obóz, do Francji. Potem zaczynają się starty w Pucharze Świata, a w maju najważniejsza impreza sezonu - mistrzostwa Europy na Węgrzech - kończy zawodniczka.

Joanna Skowrońska

Wiek: 24 lataWzrost: 164 cmWaga: 61 kgNajwiększe sukcesy: 3. miejsce w finale Pucharu Świata w Glasgow w 2000 r. (w skoku)6. miejsce w finale Pucharu Świata w Stuttgarcie w 2002 r. (w skoku)6. miejsce w finale Pucharu Świata w Salonikach w 2003 r. (w skoku)Dwa drugie miejsca w zawodach Pucharu Świata w Stuttgarcie i w Paryżu