Kolarskie przełaje w Ełku

Lidia Kruk ze Styropolu Biskupiec zajęła czwarte miejsce w wyścigu przełajowym mistrzostw Polski juniorek młodszych

Mistrzostwa odbyły się w Ełku we wszystkich kategoriach wiekowych i zgromadziły na starcie ponad 130 zawodniczek i zawodników. Najliczniej obsadzona była kategoria wiekowa juniorów młodszych - 46 zawodników, a w mistrzostwach wzięło udział 18 reprezentantów z klubów Warmii i Mazur. Najlepiej z tej grupy wypadała Lidia Kruk ze Styropolu Biskupiec, która w wyścigu juniorek młodszych zajęła czwarte miejsce. - Byłem niemal pewny, że zawodniczka stanie na podium i będzie odbierała brązowy medal - mówi Eugeniusz Szulc, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego w Olsztynie. - W trakcie rywalizacji zajmowała bowiem już i drugie miejsce. Niestety, zamiast pilnować rywalek i myśleć o brązowym medalu, który był realny, zawodniczka przeszarżowała i chcąc walczyć o cenniejszy krążek, nie zdobyła żadnego.

Z chłopców startujących w Ełku Paweł Baranek z UKS-u Jedynka Ruciane-Nida był siódmy w wyścigu orlików. Wśród młodzików siódme miejsce zajął Wojciech Marcinkiewicz z Primu Ełk, a ósme Maciej Gieglis z ART Printu Olsztyn.

Tytuł mistrza Polski w kategorii elita wywalczył Dariusz Gil z LKS-u POM Strzelce Krajeńskie. Na mecie wyprzedził on o pięć sekund Tadeusza Korzeniewskiego oraz o ponad minutę swojego młodszego brata Mariusza. Dariusz Gil został mistrzem Polski elity po raz szósty, a trzeci z rzędu. Jego brat Mariusz, oprócz brązowego medalu mistrzostw elity, otrzymał złoty za mistrzostwo kraju młodzieżowców. We wspólnej rywalizacji elity i młodzieżowców wzięło udział 22 kolarzy.

Po zawodach trener Jan Antkowiak ogłosił skład reprezentacji na mistrzostwa świata, które odbędą się 29-30 stycznia w niemieckim Sankt Wendel. W wyścigu elity wystąpią Dariusz Gil i Tadeusz Korzeniewski, w gronie młodzieżowców - Mariusz Gil i Krzysztof Kuźniak, a w rywalizacji juniorów - trójka medalistów z Ełku: Marcin Sobiepanek, Dawid Romanowski i Amadeusz Rudziński.

- W połowie przyszłego tygodnia reprezentanci kraju, z wyjątkiem juniorów, wyjadą na kolejne zawody w Luksemburgu, Francji i Belgii. Pozostaniemy na Zachodzie aż do mistrzostw świata w Sankt Wendel - powiedział Antkowiak.