Przygotowania wielkopolskich III-ligowców do rundy wiosennej

W Poznaniu Lech utworzył akademię piłkarską, która zastąpi dotychczasowy zespół rezerw. W Gnieźnie dwa razy zmieniał się trener, a Tur Turek może zagrać dwa sparingi z zespołami z ekstraklasy

Runda wiosenna drugiej grupy III ligi wystartuje 12 marca.

LECH II POZNAŃ

- Odchodzimy od starego nazewnictwa. Gra w rezerwach źle się kojarzy. Dlatego tę drużynę będziemy nazywać drugim zespołem Lecha - twierdzi prezes Lecha Radosław Majchrzak.

W drugiej drużynie "Kolejorza" pojawił się nowy sztab trenerski. Ryszarda Łukasika zastąpił doskonale znany z występów w Lechu Waldemar Kryger. - To będzie akademia piłkarska, kuźnia talentów, bezpośrednie zaplecze pierwszego zespołu. Będą w nim grać i trenować wybijający się chłopcy z zespołu juniorów, tacy, którzy mają szansę stać się ligowymi piłkarzami - zaznacza trener Waldemar Kryger.

W pracy Krygerowi będzie pomagał inny znakomity niegdyś zawodnik Lecha Leszek Partyński. Umowa z nim została podpisana w czwartek. Wczoraj Partyński pojawił się już na zajęciach z piłkarzami, ale oficjalnie pracę rozpocznie od poniedziałku. - Cieszę się, bo wracam na stare śmieci - zapewnia Partyński.

Największą stratą drugiego zespołu Lecha jest odejście do Legii Warszawa bramkarza Łukasza Fabiańskiego. Jego miejsce zajmie 20-latek Sławomir Janicki. Nie wiadomo także, czy wiosną zagra Dariusz Stachowiak, który przebywa na testach w Grecji w dziesiątym zespole II ligi greckiej - AE Larisa.

Grupa 20-24 piłkarzy rozpoczęła przygotowania na własnych obiektach. Mecze towarzyskie nie są jeszcze zaplanowane, poza niedzielnym halowym turniejem we Wrześni. - Jest wiele rzeczy do ustalenia. Chłopcy są w takim wieku, że trzeba dostosować godziny treningów do zajęć szkolnych. Dla niektórych trzeba będzie zastosować indywidualny tok zajęć - mówi Kryger. Wiadomo jednak, że większość zawodników z grupy wyjedzie w lutym na obóz przygotowawczy, ale jego miejsce nie jest jeszcze ustalone. - Na razie skupimy się na wytrzymałości, sile i taktyce - twierdzi trener Kryger.

WARTA POZNAŃ

Treningi z Wartą Poznań rozpoczął Maciej Piątek z Obry Kościan. To jedyna "nowa twarz", która pojawiła się na pierwszym treningu "Zielonych". Do Lecha Poznań powrócił natomiast jeden z najbardziej bramkostrzelnych zawodników Warty - Tomasz Magdziarz.

SPARINGI WARTY POZNAŃ

9 stycznia - turniej halowy we Wrześni

3 lutego - z Lechem Poznań w Poznaniu

5 lutego - z Unią Janikowo w Poznaniu

12 lutego - z Amicą Wronki w Poznaniu

15 lutego - z GKS Bełchatów w Bełchatowie

22 lutego - ze Spartą Oborniki w Poznaniu

OBRA KOŚCIAN

Na pierwszym treningu Obry pojawili się głównie zawodnicy, którzy występowali w zespole w rundzie jesiennej. Do drużyny dołączyli juniorzy: Tomasz Mikołajczak, Bartosz Nowicki i Artur Bąkowski. W połowie stycznia mają także pojawić się na testach 20-letni Nikodem Kozak z Korony Piaski oraz 22-letni Bogumił Maik z Sokoła Rakoniewice. Klub opuścił natomiast Maciej Piątek (skończył mu się kontrakt w Kościanie). Do 15 stycznia powinna wyjaśnić się sytuacja z Krzysztofem Potasiem, który też nie jest już związany umową z Obrą. Na razie trenuje jednak w Kościanie. - Jeśli chodzi o zawodników, to trochę jesteśmy uzależnieni od kroków Groclinu Grodzisk Wlkp., którego klubem partnerskim jesteśmy. Decyzje w sprawie gry w Kościanie piłkarzy z Grodziska zapadną także do 15 stycznia - wyjaśnia kierownik Obry Kościan Wacław Ciesielski.

SPARINGI OBRY KOŚCIAN

9 stycznia - turniej halowy we Wrześni

15 stycznia - turniej halowy w Śremie

18 stycznia - z Groclinem w Grodzisku

22 stycznia - turniej halowy w Piaskach

9 lutego - z Promieniem Żary w Miejskiej Górce

12 lutego - z Gawinem Królewska Wola w Kościanie

16 lutego - ze Spartą Oborniki

19 lutego - z Chrobrym Głogów w Głogowie

23 lutego - z Huraganem w Pobiedziskach

26 lutego - z Miedzią Legnica w Górze

5 marca - z Pogonią Świebodzin w Kościanie

TUR TUREK

Zawodnicy zaczynają treningi w poniedziałek 10 stycznia. Do tej pory piłkarze ćwiczyli indywidualnie. - Mieli określone zadania do wykonania - mówi trener zespołu Włodzimierz Tylak. W Turze działacze większych zmian kadrowych nie przewidują. Nastąpiła jednak jedna poważna zmiana - z Widzewa Łódź przyszedł napastnik Jacek Pieprzyk. Zawodnik ten strzelał gole dla Tura już 4 grudnia ubiegłego w sparingowym meczu z SMS Łódź. To nie przypadek, że w ekipie z Turku gra wielu piłkarzy pochodzących z Łodzi. Trener Włodzimierz Tylak pracował w przeszłości w Widzewie i ŁKS.

Klub rozegra także mecze towarzyskie z drużynami I-ligowymi: Legią Warszawa i Lechem Poznań. - Rozmawiałem z trenerami. Mają zaproponować nam wygodne im terminy - przyznaje Tylak. Przepadną natomiast planowane sparingi z Polonią Warszawa, bo warszawska drużyna nie będzie w ogóle rozgrywać w Polsce meczów towarzyskich.

Zespół Tura nie pojedzie na niedzielny turniej halowy do Wrześni.

SPARINGI TURA TUREK

22 stycznia - z SKP Słupca w Słupcy

29 stycznia - z Wartą Sieradz w Turku

16 lutego - z Górnikiem Łęczyca w Turku

19 lutego - z Pelikanem Łowicz w Turku

6, 9 lub 12 marca - z Kolpotrerem Kielce w Szamotułach

MIESZKO GNIEZNO

Fatalna sytuacja Mieszka w tabeli III ligi (ostatnie miejsce po rundzie jesiennej) nie zniechęciła władz Gniezna do finansowania klubu. Miasto postanowiło przeznaczyć od nowego roku więcej pieniędzy na pierwszy zespół.

W przerwie zimowej dwa razy zmieniał się trener pierwszej drużyny. Stanisława Drozda 20 grudnia zastąpił Andrzej Wojciechowski, który dotychczas prowadził piłkarzy Olimpii Poznań. Jednak zły stan zdrowia zmusił go do rezygnacji ze stanowiska. Działacze Mieszka musieli więc poszukać nowego szkoleniowca. Rozmawiali ze znanym z występów w Legii Warszawa Adamem Fedorukiem i byłym trenerem Tura Turek Piotrem Mowlikiem. Ten drugi, niegdyś znakomity bramkarz Lecha Poznań, jest też aktualnie asystentem selekcjonera Jana Stępczaka w piłkarskiej reprezentacji Polski kobiet, a ostatnio prowadził grającą w poznańskiej klasie okręgowej Tarnovię Tarnowo Podgórne. Mowlik zgodził się objąć Mieszka i będzie jego czwartym trenerem w tym sezonie.

Do rodzinnego Gniezna wrócił wychowanek Mieszka Miłosz Antkowiak, który później grał w regionalnej lidze niemieckiej, a ostatnio - w poznańskiej Warcie i Kani Gostyń. Gnieźnianie pozyskali także: Macieja Malinowskiego z Czarnych Browar Witnica, Krzysztofa Kuźmińczuka z Toromy Torzym, bramkarza Huberta Bachorza z Jaroty Jarocin i Waldemara Kuczyńskiego ze Zjednoczonych Trzemeszno.

Od wczoraj trenuje z drużyną Mieszka także syn trenera Łukasz Mowlik, ale tylko towarzysko. - Nie wiążemy z nim planów transferowych - zastrzega sekretarz Mieszka Gniezno Dawid Frąckowiak.

SPARINGI MIESZKA GNIEZNO

9 stycznia - turniej halowy we Wrześni

15 stycznia - z Promieniem Opalenica w Gnieźnie

22 stycznia - z Chrobrym Głogów w Głogowie

29 stycznia - z Polonią Środa Wlkp. w Gnieźnie

5 lutego - z Wybrzeżem Rewalskim Rewal w Rewalu

10 lutego - z Regą Trzebiatów w Trzebiatowie

16 lutego - z Huraganem Pobiedziska w Gnieźnie

19 lutego - z OKP Warmia Olsztyn - Mieszko Gniezno (w Wągrowcu)

23 lutego - z Kanią Gostyń w Gnieźnie

26 lutego - z Sokołem Kleczew w Gnieźnie

AMICA II WRONKI

- Jeszcze niewiele wiadomo - powiedział drugi trener rezerw Amiki Mariusz Bekas. - Zaczynamy treningi tak jak pierwsza drużyna, czyli 11 stycznia. Zespół będzie bardzo młody, podobny do tego, który występował jesienią - ujawnił. Na początku piłkarze wronieckich rezerw będą trenować na własnych obiektach, a 1 lutego wyjadą na dwa tygodnie na obóz do Dzierżoniowa. Tam rozegrają trzy mecze sparingowe: z Polarem Wrocław, Górnikiem Wałbrzych i klubem z Białorusi. Jednak terminy tych sparingów, jak i późniejszych (po powrocie z Dzierżoniowa) z Huraganem Pobiedziska i Spartą Oborniki - nie są znane.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.