Jagiellonia w czwartek wznawia treningi

Prawie sześć tygodni trwała przerwa w treningach Jagiellonii. W czwartek zespół trenera Adama Nawałki rozpoczyna przygotowania do rundy wiosennej

Od kilku dni praca w klubie przy Jurowieckiej wrze. Trener Nawałka wraz ze sztabem szkoleniowym dogrywa szczegóły okresu przygotowawczego. Kadrę pierwszego zespołu wyznaczył już w listopadzie. Jej trzon stanowi 18 zawodników. Wśród nich - w porównaniu do rundy jesiennej - znajduje się trzech nowych piłkarzy: bramkarz Łukasz Krymowski oraz napastnicy - Tales Schutz (przyleciał z Brazylii do Białegostoku już 30 grudnia) i Piotr Matys.

Obrońcy wracają

- Do normalnych zajęć z nami dołączy już kontuzjowany ostatnio Wojciech Marcinkiewicz - powiedział nam wczoraj Adam Nawałka. - Z bramkarzami pierwszego zespołu będzie ponadto pracować Łukasz Grabowski [rok urodzenia 1985, aktualny mistrz Polki juniorów z zespołem Zenona Szaleckiego - red.].

Marcinkiewicz (w 2000 r. z zespołem Janusza Walczaka sięgnął po mistrzostwo kraju w kategorii do lat 17), który w niedzielę skończy 22 lata, kontuzji doznał w marcu ub.r. w trakcie ostatniego sparingu przed rundą wiosenną. Jeszcze dłuższy okres przerwy w treningach - od października 2003 r. - spowodowany kontuzją miał Paweł Jurgielewicz. 19-letni jeszcze obrońca (przed urazem etatowy kadrowicz młodzieżowych reprezentacji) aż pali się do pracy z pierwszym zespołem.

- Doktor mówi, że z kolanem wszystko jest już dobrze - mówi Jurgielewicz. - Odczuwam delikatne dolegliwości, ale mam zamiar normalnie trenować. Jak najszybciej.

Marcinkiewicz i Jurgielewicz to obrońcy, odpowiednio - lewy i prawy. Dobrze byłoby, żeby jak najszybciej odbudowali formę, bowiem w kadrze jest w tej chwili tylko pięciu nominalnych obrońców.

Nauka równie ważna

Do zdrowia po dużo mniej poważnych urazach i zabiegach dochodzą jeszcze Michał Grygoruk i Adrian Citko (obaj rocznik 1985). Gotowy do normalnych treningów jest kolejny zawodnik zespołu, który w lipcu w Ostrowcu Świętokrzyskim sięgnął po mistrzostwo kraju wśród juniorów, Marcin Szmurło (rocznik 1986).

- Marcin w tym roku ma zdawać maturę - tłumaczy trener Nawałka. - Jeśli dyrektor jego szkoły wyrazi zgodę na indywidualny tok nauczania, zawodnik będzie ćwiczył z nami. Do tego momentu będzie jednak trenował z rezerwami. Sprawy nauki muszą być uregulowane, a piłkarze muszą się kształcić. Nie mogą tego absolutnie zaniedbać.

Podobnie rzecz się ma z jeszcze młodszymi zawodnikami, którzy jesienią mieli okazje trenować u Nawałki - Markiem Wasilukiem i Adrianem Gudewiczem (rocznik 1987).

Kobeszko czeka

W klubie przy Jurowieckiej zamelduje się dziś także Wojciech Kobeszko, który dochodzi do zdrowia po kontuzji, jakiej nabawił się na koniec rundy jesiennej. Jak informowaliśmy już w grudniu, najlepszy w ostatnich latach strzelec białostoczan postanowił przejść do Amiki Wronki. Póki co jednak, do 30 czerwca ma ważną umowę z Jagiellonią. Jeśli oba kluby nie dojdą do porozumienia, Kobeszko zasili drużynę wronczan dopiero w lipcu. Wszystkim stronom zależy jednak, by nastąpiło to już teraz.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji - poinformował nas wczoraj dyrektor generalny Jagiellonii Wojciech Sularz. - Pozostajemy w stałym kontakcie z menedżerem Wojtka, któremu przekazaliśmy pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów w naszym imieniu. Do piątku ma nam przedstawić ostateczną decyzję.

Piłkarze Jagiellonii, po spotkaniu organizacyjnym w klubie, o godz. 10.30 odbędą zajęcia na hali Włókniarza.

Do 15 stycznia podopieczni Nawałki będą trenować w Białymstoku. 17 stycznia wyjadą na pierwsze zgrupowanie do Rajgrodu. Na jego zakończenie - 22 stycznia - rozegrają pierwszy sparing w okresie przygotowawczym - z Warmią Grajewo.

Podstawowa kadra

Bramkarze: Andrzej Olszewski, Łukasz Krymowski. Obrońcy: Przemysław Kulig, Krzysztof Zalewski, Jacek Chańko, Adrian Napierała, Robert Kolasa. Pomocnicy: Mariusz Dzienis, Jacek Markiewicz, Robert Speichler, Paweł Sobolewski, Dariusz Łatka, Grzegorz Juzwa. Napastnicy: Dzidosław Żuberek, Tomasz Pawlak, Ernest Konon, Tales Schutz, Piotr Matys.