Szósta wygrana Centrostalu/Adriany/GP w serii A

Co tam gorączka, kaszel, ból gardła - trzeba grać i wygrywać. Z takim nastawieniem chorujące bydgoskie siatkarki uporały się z mielczankami i zachowały pozycję lidera ligi

- Nie chciałem tego mówi przed spotkaniem, by nie zdradzać się przed rywalem i nie denerwować naszych wiernych kibiców, ale kilka dziewczyn znowu dopadła infekcja gardła i nie mogliśmy w spokoju trenować - mówił po sobotnim meczu trener Piotr Makowski. Libero Dominika Leśniewicz już na wtorkowym treningu pojawiła się mocno kaszląc. Magdalena Godos dokucza ból gardła. Joanna Frąckowiak ma zapalenie oskrzeli i jest niezdolna do gry. - Dlatego Magdzie i "Domino" należy się szczere "dziękuję" za występ. A te dolegliwości zdrowotne miały na pewno wpływ na jakość naszej gry, zwłaszcza w przegranym drugim secie - dodawał trener Centrostalu/Adriany/Gazety Pomorskiej.

Wcześniej bydgoszczanki zdemolowały rywalki. Błyszczała na siatce Iljana Goczewa: kilka razy zablokowała akcje rywale, sama zbijała nie do obrony i nasz zespół odskoczył na 8:3. Gdy Bułgarka złapała na pojedynczym bloku Andreę Pavelkovą, było 20:13 i tą przewagę zespół gospodarzy utrzymał do końca partii. Stal bardzo słabo odbierała zagrywkę, Ewa Cabajewska miała sporo kłopotów z umiejętnym wystawieniem piłek (podczas przerw tylko ją ganił trener Jerzy Matlak), nie istniał blok mielczanek (pierwszy punkt zdobyły w ten sposób na otwarcie drugiego seta, gdy Swietłana Pugaczowa zatrzymała Karolinę Ciaszkiewicz).

W drugim secie Stal odskoczyła na 9:5, bo pewniej ze skrzydeł zaczęły atakować Pavelkova i Pugaczowa. Bydgoszczanki nie mogły też przebić się przez - momentami nawet potrójny - blok gości. Dzięki ścięciom Ciaszkiewicz potrafiły jednak odrobić straty ze stanu 14:20 i po bardzo długiej wymianie i świetnej obronie w polu Leśniewicz wyrównać na 22:22. W końcówce pojedynczymi blokami błysnęły Pugaczowa i Marta Natanek, zapewniając sukces Stali. Równie zacięty był trzeci set. Bohaterką okazała się Ciaszkiewicz: za jej zbiciami z lewego skrzydła nie nadążał mielecki blok (tylko raz bydgoszczankę zastopowała Pavelkova). Zdobyła w ten sposób od połowy seta 7 pkt, z tego dwa w końcówce przy remisie 22:22. Ostatni set to już miażdżąca przewaga bydgoszczanek, które seriami zdobywały punkty. Ewa Kowalkowska z drugiej linii albo potężnie atakowała, albo sprytnie trafiała w wolne pole po stronie Stali. Goczewa i Godos popisały się asami serwisowymi. Mielczanki z reguły punkty zdobywały tylko dzięki zbicom Pavelkovej lub po błędach bydgoszczanek. - W naszej grze nie było punktu zaczepienia: niestarannie graliśmy w obronie, nie istniał odbiór serwisu, blok, ani atak. Dziewczyny często tylko przebijały piłkę, oddając łatwe punkty. Działo się tak nawet w zwycięskim secie, którym mieliśmy po prostu dużo szczęścia - ocenił drugi trener gości Jacek Wiśniewski.

Dla Gazety

Izabela Rutkowska

była bydgoska siatkarka, teraz w Stali

Zawsze wracam z sentymentem do Bydgoszczy i jeśli Centrostal wejdzie do czołowej czwórki, będę ściskała kciuki za medal. Widać, że ten zespół prezentuje uporządkowaną grę. Ma mocne skrzydła: wiele punktów dają atakami Asia Kuligowska, Ewka Kowalkowska i "piątka" (Ciaszkiewicz - przyp. red.). No i jest świetnie w odbiorze piłek i obronie w polu Leśniewicz. Reszty dziewczyn nie znam i trudno mi je oceniać po jednym meczu. Co do naszej dzisiejszej postawy, słabo odbierałyśmy zagrywkę, nie wychodziło rozegranie i stąd brał się bałagan. I przede wszystkim nie kończyłyśmy ataków. Z siebie też nie jestem zadowolona. Po kontuzji kolana skaczę do bloku czy ataku asekuracyjnie, ciągle z obawą o tą nogę - to bardzo denerwuje.

not. jad

CENTROSTAL/ADRIANA/GP 3

Sety: 25:17, 24:26, 25:22, 25:14

Centrostal/Adriana/GP: Godos, Kowalkowska, Kuligowska, Ciaszkiewicz, Goczewa, Bajdiuk, Leśniewicz (libero) oraz Liniarska, Wilczyńska, Mróz, Naczk

Stal: Pugaczowa, Kicior, Cabajewska, Pavelkova, Rutkowska, Lis, Kościelna (libero) oraz Natanek, Ząbek, Grzesiak

Pozostałe wyniki: AZS AWF Poznań - Energa/Gedania Gdańsk 3:2 (28, 23, -18, -16, 13), Muszynianka Muszyna - Stal Bielsko-Biała 1:3 (22, -24, -20, -14), Nafta/Gaz Piła - Dalin Myślenice 3:0 (13, 18, 15), Gwardia Wrocław - Winiary Kalisz 0:3 (-13, -22, -21)

Tabela serii A

1. Centrostal/Adriana/GP 7 13 19:13

7. Stal M. 7 9 10:18

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.