NBA: dwa tysiące punktów LeBrona

Występujący w Cleveland Cavaliers LeBron James zdobywając 26 punktów w sobotnim meczu z Chicago Bulls został najmłodszym w historii NBA koszykarzem, który przekroczył granicę dwóch tysięcy punktów.

"Kawalerzyści" wygrali 96:74 i z dorobkiem dziewięciu zwycięstw oraz czterech porażek zajmują drugą pozycję w tabeli Konferencji Wschodniej.

James, który 30 grudnia skończy 20 lat, poprawił osiągnięcie Kobe'ego Bryanta. Zawodnik Los Angeles Lakers swój dwutysięczny punkt w NBA uzyskał mając 20 lat i 183 dni. Jubileuszowy punkt James uzyskał nieco ponad minutę przed końcem trzeciej kwarty.

- Nie spodziewałem się, że tak szybko zdobędę dwa tysiące punktów, a w ogóle nie myślałem, że zrobię to jako najmłodszy w historii. To bardzo miłe uczucie, ale ja nie przykładam większej wagi do podobnych osiągnięć - przyznał James.

Ekipa z Cleveland wygrała dziewięć z ostatnich dziesięciu spotkań. Z kolei goście z Chicago, dla których 20 punktów zdobył Eddy Curry, przegrali 10 z 11 meczów w obecnych rozgrywkach.

Zespół Atlanta Hawks we wszystkich 13 meczach w tym sezonie tracił powyżej stu punktów. W sobotę "Jastrzębie" przegrały w Charlotte z Bobcats 92:107.

Do trzeciej wygranej w rozgrywkach debiutującą w NBA drużynę poprowadzili Eddie House - 17 pkt oraz Emeka Okafor - 15 pkt i dziesięć zbiórek.

Liderami gości byli - Al Harrington, który uzyskał 27 pkt, i Antoine Walker, zdobywca 24 pkt.

Serię sześciu kolejnych porażek przerwali koszykarze Milwaukee Bucks. W sobotę przed własną publicznością wygrali z broniącymi tytułu mistrzów NBA "Tłokami" z Detroit 96:90.

29 punktów dla gospodarzy uzyskał Michael Redd, z czego 20 - w drugiej części gry. Tayshuan Prince i Rasheed Wallace byli najskuteczniejsi w ekipie Pistons - obaj zakończyli mecz z dorobkiem 20 pkt.

Drugie kolejne spotkanie, od kiedy z klubu odszedł 71-letni szkoleniowiec Hubbie Brown, przegrał zespół Memphis Grizzlies. W sobotę koszykarze z Memphis ulegli na własnym parkiecie Dallas Mavericks 85:98.

W czwartek najstarszy trener w NBA nieoczekiwanie zrezygnował z pracy, tłumacząc się kłopotami zdrowotnymi. Jego tymczasowym następcą został Lionel Hollins, ale prawdopodobnie nowym szkoleniowcem Grizzlies będzie Mike Fratello.

W poprzednim sezonie Brown został wybrany - po raz drugi w karierze - najlepszym trenerem roku w NBA (poprzednio w 1978 roku, w Atlancie Hawks).

Do zwycięstwa w Memphis drużynę Mavericks poprowadził Dirk Nowitzki, który uzyskał 32 punkty i miał 18 zbiórek. Najskuteczniejszym graczem gospodarzy był Mike Miller - 20 pkt, siedem asyst i cztery zbiórki.