Hokejowe gwiazdy dalej od Olivii

Zmalały szanse Gdańska na zorganizowanie meczu z udziałem gwiazd NHL. Z gry wypadł katowicki Spodek, ale śląscy sponsorzy imprezy chcą, żeby mecz odbył się koniecznie na południu Polski. Wybrali Oświęcim

Początkowo mecz miał odbyć się w Spodku, ale Katowice zażądały 400 tys. zł za przeprowadzenie imprezy. Dla organizatora meczu, szwedzkiej firmy IMG, była to kwota nie do przyjęcia, dlatego jako alternatywa pojawiła się hala Olivia. IMG liczyło jednak, że uda się wynegocjować z władzami Katowic obniżkę ceny. W czwartek władze dokonały ponownej kalkulacji kosztów i na jej podstawie podały, że minimalna cena rozegrania meczu to 330 tys. zł. IMG ponownie uznało, że to zbyt wygórowana cena. - A ja myślałem, że to Szwecja jest drogim krajem. 100 tysięcy dolarów za wynajęcie hali na jeden dzień to wielka przesada - twierdzi Claus Elefalk z firmy IMG.

Nie oznacza to jednak, że hala Olivia będzie gościć gwiazdy z NHL. Na rozegranie meczu w Gdańsku nie zgadzają się bowiem śląskie firmy, które sponsorują imprezę. Sponsorzy domagają się, żeby impreza odbyła się na południu Polski, gdzie prowadzą kampanie reklamowe. Wybrali Oświęcim. - To gorsza opcja niż Gdańsk, ale możemy nie mieć wyjścia. Bez sponsorów nie będzie meczu - mówi jeden z organizatorów meczu, który dziś spotka się w Sztokholmie z przedstawicielami IMG. - Gdańsk nadaj jest brany pod uwagę, ale musieliby się znaleźć nowi sponsorzy, którzy wyłożyliby ok. 200 tys. zł - dodaje. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zainteresowanie wyraziła już firma Cekol. Mecz jest znakomitą okazję do reklamy: transmisja na żywo będzie przekazywana do Stanów Zjednoczonych i Kanady, bezpośrednią relację przeprowadzi też polska telewizja publiczna.

Mecz w hali Olivia mogłoby obejrzeć 5,5 tysiąca widzów. Olivia w tym roku z okazji organizowania mistrzostwa świata I dywizji została zmodernizowana. Wyremontowane zostały szatnie, korytarze i sanitariaty, dostawiona nowa rozkładana trybuna oraz zamontowana nowoczesna, warta ponad milion złotych tablica elektroniczna.

Wczoraj ponownie go gry wrócił jednak Spodek, cena za przeprowadzenie tam imprezy spadła do 230 tysięcy. Do Sztokholmu udała się polską delegacja i na miejscy ma przeprowadzić decydujące rozmowy z IMG. Maksymalną kwotą jaką może zapłacić ta firma jest podobno 200 tysięcy.

Pokazowy mecz z udziałem gwiazd NHL ma zostać rozegrany 22 grudnia. Liga za oceanem nie gra, gdyż kluby NHL spierają się z zawodnikami o wysokość wynagrodzeń. Być może rozgrywki NHL w ogóle w tym roku nie wystartują (trwa tzw. lockout), dlatego IMG wpadło na pomysł stworzenia drużyny All Stars, która rozegra kilkanaście pokazowych spotkań w Europie.