Tour de Pologne w środę finiszuje w Kaliszu

Odkąd Tour de Pologne jest wyścigiem zawodowym organizowanym przez Czesława Langa, jego peleton finiszuje w Kaliszu po raz czwarty. Dwa razy do tej pory wygrywał tu mistrz sprintu Jaan Kirsipuu. Tym razem szansę będą mieli inni, bo Estończyk w tym roku nie startuje.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Polsce. Trwa tydzień i co roku scenariusz jest podobny - najpierw cztery etapy płaskie (w tym ten kończący się w Kaliszu), potem dwa etapy w Karkonoszach i górska "czasówka" z metą w Karpaczu. Płaskie etapy to czas sprinterów, którzy potem w górach jeżdżą beznadziejnie lub w ogóle wycofują się z wyścigu. W tym roku walka na ostatnich metrach przed metą rozgrywa się zwykle między Łotyszem Adrisem Nauduzsem, Włochem Fabio Baldato i Polakiem z grupy Action ATI Marcinem Lewandowskim.

Ale początkowe etapy nie zawsze kończą się finiszem całego peletonu. Zdarza się bowiem, że na pierwszych kilometrach kilku zawodników "odskoczy" od reszty stawki i dojedzie do mety. Sprzyja temu to, że etapy Tour de Pologne kończą się rundami w miastach. Zdarza się bowiem, że sędziowie wstrzymują peleton goniący uciekinierów by ci nie "zginęli" w tłumie.

W tegorocznym tourze startują co prawda zawodnicy czołowych grup zawodowych, jak Chocolat Jacques, Illes Balears - Banesto, Domina Vacanze czy Allesio Bianchi, ale nie są to gwiazdy pierwszej jasności. Te w większości wybierają o wiele bardziej prestiżowy wyścig Vuelta a Espana, odbywający się w tym samym terminie co Tour de Pologne. Polski wyścig jest za to doskonałym przetarciem dla tych kolarzy, którzy poważnie traktują start w mistrzostwach świata. Te z kolei rozegrane zostaną na przełomie września i października we włoskiej Weronie.

Dzisiejszy etap rozpocznie się w Inowrocławiu. Kolarze przejadą przez Strzelno, Ślesin, Licheń, Konin i Turek, by finiszować na pięciu rundach w Kaliszu. Peleton wjedzie do miasta ul. Warszawską, po czym będzie krążył ulicami Zamkową, Śródmiejską, Górnośląską, Legionów, Ułańską, Bankową, al. Wolności, Sukienniczą i Kolegialną. Metę usytuowano na niewielkim podjeździe, na ul. Górnośląskiej, przed hotelem Prosna. Obok mety zostanie ustawiony telebim, na którym będzie można obserwować zmagania kolarzy. Według organizatorów, kolarze pojawią się w Kaliszu o godz. 15.30 i po ok. 40 minutach poznamy zwycięzcę etapu.

Wyniki kaliskich etapów Tour de Pologne w ostatnich latach

1999 - 1. Jaan Kirsipuu (Estonia/Casino); 2. Massimo Strazzer (Włochy/Mobillvetta); 3. Tristan Hoffman (Holandia/TVM).

2000 - 1. Jaan Kirsipuu (Estonia/AG2R); 2. Martin Pedriguero (Hiszpania/Servisco); 3. Siergiej Iwanow (Rosja/Farm Frites).

2001 - 1. Sebastien Hinault (Francja/Credit Agricole); 2. Kazimierz Stafiej (Polska/Action nVidia); 3. Marcin Sapa (Polska/Mikomax Browar Staropolski)

Kalisz jest historycznym miastem dla polskiego kolarstwa. Jeszcze w XIX w. powstało tu miejscowe towarzystwo cyklistów i pierwszy tor kolarski. Przez to miasto w 1899 r. przejeżdżał pierwszy na ziemiach polskich wieloetapowy wyścig. Dystans 1025,75 wiorsty podzielono na 51 stacji. Uczestniczący w tej imprezie kolarze przejeżdżali tylko po jednej stacji każdy. Wyścig trwał bez przerwy dniem i nocą. "Etap" liczący 198 wiorst (nieco ponad 200 km) ze Zgierza do Kalisza 105 lat temu kolarze pokonali w 10 godzin i 26 minut.