Jak zagrają Irlandczycy?

Na pytanie dnia odpowiada Dariusz Śledziewski, trener odpowiedzialny za ?rozpracowanie? drużyny Lawrie Sancheza.

Irlandczycy to rywal absolutnie w naszym zasięgu, trzeba tylko podjąć walkę. To będzie kopanina, bieganina i szarpanina. Kto zagra więcej mądrzejszych piłek, dłużej się przy piłce utrzyma - wygra. Trzeba zmusić ich do biegania. Grać spokojnie z tyłu, a nie wybijać na pałę.

Sanchez, odkąd jest trenerem, zmienił zespół. Najpierw wybrał ustawienie - 4-4-2 - a potem zaczął szukać odpowiednich wykonawców.

Bramkarz Taylor jest solidny, ale ma bardzo słabą lewą nogę i jeśli musi nią wybijać, warto na niego naciskać. Ma też problemy przy płaskich, ostrych dośrodkowaniach z boku.

Obrońcy grają strefą, w linii. Bardzo często próbują łapać napastników na spalonym. Nie ma indywidualnego krycia, często dwóch środkowych obrońców pilnuje napastników. Popełniają taki błąd, że stają 45 m od własnej bramki, wtedy bardzo łatwo oszukać ich prostopadłym podaniem. Uważam, że środkowi obrońcy nie spełniają kryteriów motorycznych, by grać w ten sposób. Są wolni i mało zwrotni, ale to dobrze dla nas. Liderem jest Williams, który najwięcej krzyczy. Ale to lider mentalny, bo jest najmniej zwrotny. Stracili ostatnio sześć goli, większość w podobny sposób - prostopadłe zagranie za obrońców, w momencie gdy zaczynają wracać pod swoją bramkę. Jak w meczu z Węgrami w Budapeszcie.

W drugiej linii na pewno nie zabraknie im sił, nie stracą motywacji, nie załamie się taktyka. Z prawej strony gra najbardziej kontrowersyjny zawodnik - Gillespie z Leicester. Miał problemy z alkoholem, był zamieszany w aferę w Hiszpanii, gdzie zimą kilku graczy z jego klubu oskarżono o gwałt. Najbardziej kreatywny jest Johnston. Lewa, prawa noga. Dużo widzi, reguluje tempo gry, nieźle się zastawia. Oni wszyscy grają na przyzwoitym poziomie, ale nie są wielkimi gwiazdami. Tym, który błysnął dopiero u Sancheza, jest Elliot grający z lewej strony, strzela sporo bramek.

W ataku na największą gwiazdę kreowany jest Healy. Niski, ale ruchliwy, ciężko mu zabrać piłkę. Strzelił już w kadrze 14 bramek. Dobrze współpracuje z wysokim Smithem, którego można porównać do Włodarczyka. Walczy o górne piłki, nie boi się wyjść do podania, strąca piłki do Healy'ego.

not. w Belfaście rb

Skład Irlandii Północnej: Maik Taylor - Aaron Hughes, Stephen Craigan, Mark Williams, Tony Capaldi - Keith Gillespie, Jeff Whitley, Damien Johnston, Stuart Elliot - Andrew Smith, David Healy.