Nalot rakietowy

Lotnisko w Dęblinie po raz drugi w tym roku będzie gospodarzem imprezy światowego formatu. Od soboty będzie rywalizować na nim prawie 200 zawodników z 19 krajów w XV Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych Juniorów i Seniorów

W lipcu Dęblin gościł uczestników Mistrzostw Świata Makiet Samolotów, a na swym koncie ma także organizację takich imprez, jak: Mistrzostwa Europy Makiet Samolotów (1995), Mistrzostwa Świata Akrobacyjnych Modeli Zdalnie Sterowanych (1997 i 2003), Mistrzostwa Świata Śmigłowców Zdalnie Sterowanych (2003) oraz Mistrzostwa Europy Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów.

Organizatorami Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych Juniorów i Seniorów jest Aeroklub Polski, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Ogólnokształcące Liceum Lotnicze i Aeroklub Orląt w Dęblinie. Honorowy patronat nad mistrzostwami przyjął ponownie prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Do udziału w imprezie zgłosili się reprezentanci: Chin, Czech, Indii, Japonii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, USA, Włoch i Polski. Ogółem na lotnisku w Dęblinie zmierzy się 198 zawodników, w tym 115 seniorów i 83 juniorów.

W gronie faworytów wymienia się Słowaków, Rosjan, Amerykanów, Słoweńców, Czechów, Serbów i Czarnogórców oraz Polaków, którzy wywalczyli do tej pory na mistrzostwach świata i Europy 180 medali. W obsługę mistrzostw organizator zaangażował 113 osób, wśród których jest 13 sędziów FAI i 70 chronometrażystów.

Mistrzostwa zostaną rozegrane w ośmiu konkurencjach modeli: rakiet wysokościowych S1, czasowych ze spadochronem S3 i taśmą S6, rakietoplanów S4, makiet wysokościowych S5, makiet S7, rakietoplanów zdalnie sterowanych S8 oraz rakiet czasowych z opadaniem wirowym S9.

Łącznie organizator przygotował po 240 medali i dyplomów FAI oraz pucharów dla juniorów i seniorów w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.