Jacek Krzyżaniak piąty w Indywidualnych Mistrzostwach Europy

Zawodnik Budleksu/Polonii okazał się najlepszym z Polaków na torze w Holsted

O pierwsze miejsce na podium walczyli w biegu dodatkowym Słoweńcy Matej Zagar i Matej Ferjan, którzy po pięciu seriach startów mieli na koncie po jednej porażce. Zagar ze swoim rodakiem właśnie, a Ferjan z Duńczykiem Hansem N. Andersenem. W barażu Zagar zrewanżował się Ferjanowi za przegraną z rundy zasadniczej.

A kapitan Budleksu/Polonii rozpoczął starty od zajęcia trzeciego miejsca w czwartym biegu. Na metę dojechał za rewelacją GP Danii Niels Kristianem Iversenem i zaskakująco skutecznym wczoraj Rosjaninem Renatem Gafurowem. Już w następnym wyścigu "Krzyżak" objechał Izaka Santeja i Richarda Wolffa z Czech (Niemiec Joachim Kugelmann był wykluczony, bo upadł). W 12. wyścigu Pomorzanin stoczył widowiskowy bój z Zagarem i Niklasem Klingbergiem o drugą pozycję za Ferjanem, ale ostatecznie był trzeci.

Potem nie dał jednak szans Freddiemu Erikssonowi i Davidowi Ruudowi. Bieg był powtarzany bez udziału Janusza Kołodzieja. Tarnowianin upadł na wyjściu z drugiego łuku i został wykluczony. Doszło do tego, gdy Krzyżaniak zbyt mocno skontrował motocykl, a rozpędzony Kołodziej nie chcąc uderzyć w rodaka, położył motocykl na torze. Zawodnik Unii Tarnów został odwieziony do szpitala z podejrzeniem złamania ręki.

Dla Gazety

Jacek Krzyżaniak

kapitan Budleksu/Polonii

Jestem zadowolony z występu. Nie było źle jak na moje możliwości i przeciwników. Być może byłoby jeszcze lepiej gdybym potrenował w sobotę, ale nie dało rady. Czekałem na dowiezienie z Warszawy międzynarodowej licencji. Człowiek z Tarnowa, który siętego podjął spóźnił się i dojechał dopiero kilka godzin przed zawodami.

W sytuacji, gdy upadł Kołodziej, jechałem przy krawężniku, bo tor w Holsted ma 300 metrów jest krótki, z ostrymi łukami. Wszyscy więc ostro kontrowali przy wewnętrznej części toru tak jak ja. Czułem, że Kołodziej się pcha pode mnie. Nie chodzi przecież o to bym go puścił. Nie przytrzymał motocykla i przeleciał przez moje tylne koło. Ja się utrzymałem, on miał pecha, bo wjechał na niego jeszcze ostatni zawodnik. To był chyba Ruud.

not. mac

Wyniki Mistrzostw Europy

1. Zagar (Słowenia) 14+3 (3, 3, 2, 3, 3), 2. Ferjan (Słowenia) 14+2 (3, 3, 3, 2, 3), 3. Hans N. Andersen (Dania) 12 (2, 1, 3, 3, 3), 4. Iversen (Dania) 11 (3, 2, 2, 2, 2), 5. Krzyżaniak (Polska) 10 (1, 3, 1, 3, 2), 6. K. Jabłoński (Polska) 9 (2, 2, 3, 1, 1), 7. Gafurow (Rosja) 8 (2, w, 1, 2, 3), 8. Kołodziej (Polska) 7 (2, 3, 2, w, -), 9. Klingberg (Szwecja) 6 (3, d, 0, 3, 0), 10. Eriksson (Szwecja) 6 (1, 0, 1, 2, 2), 11. Ruud (Szwecja) 6 (0, 2, 1, 1, 2), 12. Huszcza (Polska) 5 (1, d, 3, 1, 0), 13. Risager (Dania) 4 (0, 1, 2, 1, 0), 14. Santej (Słowenia) 3 (0, 2, 0, 0, 1), 15. Wolff (Czechy) 2 (0, 1, 0, 0, 1), 16. Kugelmann 1 (1, w, 0, 0, -), 17. M. Rempała 1 (1)

Bieg po biegu

I - Ferjan, Jabłoński, Eriksson, Santej

II - Klingberg, Andersen, Kugelmann, Ruud

III - Zagar, Kołodziej, Huszcza, Wolff

IV - Iversen, Gafurow, Krzyżaniak, Risager

V - Krzyżaniak, Santej, Wolff, Kugelmann (w)

VI - Zagar, Iversen, Andersen, Eriksson

VII - Kołodziej, Jabłoński, Risager, Klingberg (d)

VIII - Ferjan, Ruud, Huszcza (d), Gafurow (w)

IX - Andersen, Kołodziej, Gafurow, Santej

X - Huszcza, Risager, Eriksson, Kugelmann

XI - Jabłoński, Iversen, Ruud, Wolff

XII - Ferjan, Zagar, Krzyżaniak, Klingberg

XIII - Klingberg, Iversen, Huszcza, Santej

XIV - Krzyżaniak, Eriksson, Ruud, Kołodziej (w)

XV - Zagar, Gafurow, Jabłoński, Kuglemann

XVI - Andersen, Ferjan, Risager, Wolff

XVII - Zagar, Ruud, Santej, Risager

XVIII - Gafurow, Eriksson, Wolff, Klingberg

XIX - Andersen, Krzyżaniak, Jabłoński, Huszcza

XX - Ferjan, Iversen, Rempała

XXI - Zagar, Ferjan