Mistrzostwa szybowcowe zakończone

8 sierpnia w podczęstochowskich Rudnikach zakończyły się III Mistrzostwa Polski w klasie klub oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasach klub A i B.

Grupa zawodników walczących o tytuł mistrza kraju w ciągu dziewięciu dni mistrzostw rozegrała siedem konkurencji. Na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Krok z Aeroklubu Leszczyńskiego. Dla 41-letniego pilota był to pierwszy w karierze złoty medal w zawodach klasy klub. - Latałem pewnie, odważnie i to był właściwie klucz do wygranej - mówi zwycięzca. - Prowadziłem już od trzeciej konkurencji i udało mi się utrzymać przewagę do końca. I ja, i moi koledzy możemy mieć wiele powodów do zadowolenia. Ci koledzy to reprezentujący Aeroklub Leszczyński Maciej Adamski i Mikołaj Zdun - ustawili się na podium tuż za Krokiem. W Krajowych Zawodach Szybowcowych piloci rozegrali po sześć konkurencji. W klasie A (szybowce nowocześniejsze, o lepszych parametrach) bezkonkurencyjny okazał się Paweł Krakowski z Ostrowa Wielkopolskiego, w klasie B (szybowce o nieco gorszych parametrach) triumfował Rafał Lisewski z Łodzi. Miłą niespodzianką było drugie miejsce na podium częstochowianina Jacka Bogatki. - Miałem niezły finisz - mówił po niedzielnej dekoracji Bogatko. - Udało mi się znaleźć w szybowcu małą usterkę, po której usunięciu przesunąłem się z trzeciego miejsca na drugie. Bardzo się cieszę z tej pozycji, bo do latania szybowcem wróciłem niedawno, po kilkuletniej przerwie. Po dekoracji i zakończeniu zawodów licznie zgromadzona publiczność miała także możliwość obejrzenia popisów skoczków spadochronowych oraz modelarzy.

Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Częstochowskiego powiedział "Gazecie": - Zawody były niezwykle udane pod względem sportowym. Liczba rozegranych konkurencji to z jednej strony duży wysiłek i wielka praca, jednak z drugiej - ogromna satysfakcja dla pilotów. Spodziewałem się dominacji zawodników z Aeroklubu Leszczyńskiego. Tak się złożyło, że zgromadzili się tam sami najlepsi zawodnicy w Polsce, Europie i na świecie. Teraz należy próbować ścigać się z nimi, uczyć się od nich i może w przyszłości zająć ich miejsce.

Wyniki końcowe

Mistrzostwa Polski w klasie klub: 1. Tomasz Krok (Leszno), 2. Maciej Adamski (Leszno), 3. Mikołaj Zdun (Leszno), 4. Tadeusz Świst (Nowy Targ), 5-6. Kamil Wójcik (Włocławek), Aleksander Fórmański (Leszno).

Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub A. 1. Paweł Krakowski (Ostrów Wielkopolski), 2. Marcin Mosa (Aeroklub Śląski), 3. Przemysław Barczak (Piotrków Trybunalski), 4. Maciej Cena (Mielec), 5. Mateusz Szygula (Aeroklub Śląski).

Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub B. 1. Rafał Lisewski (Łódź), 2. Jacek Bogatko (Częstochowa), 3. Norbert Borowiec (Suwałki), 4. Bartłomiej Wieczorkiewicz (Częstochowa), 5. Łukasz Stachowicz (Suwałki).