Rusza III liga wielkopolsko-pomorska

W Bydgoszczy Chemik/Zawisza, w Toruniu TKP, w Janikowie Unia - te trzy kluby będą reprezentować region w rozpoczynającym się sezonie 2004/2005. Unia od dawna jest żądna awansu, w Bydgoszczy też jest na to ochota, ale możliwości o wiele mniejsze a po beniaminku można się spodziewać wszystkiego

Janikowianie jeszcze niedawno otarli się o drugą ligę, ale nie wykorzystali szansy w barażu. U siebie zremisowali bezbramkowo, a na wyjeździe przegrali 0:2 ze Stasiakiem/KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ten oczywiście nieco przebudowany kadrowo drugoligowiec był w tym tygodniu pucharowym rywalem bydgoszczan. Mecz Chemika/Zawiszy pokazał, że nie wiele się w klubie przy ul. Glinki zmieniło. Zarówno od strony kadrowej, jak i postawy na boisku przy dogodnych, ale nie wykorzystanych sytuacjach strzeleckich. Gospodarzom oddać trzeba, że podołali fizycznie i szybkościowo trudom spotkania, co nie zmienia faktu przegranej 0:3. Dodać trzeba, że walka o utrzymanie w poprzednim sezonie spotkał ironiczny uśmiech losu po tym, jak wycofały się Gwardia Koszalin i Aluminium Konin. Okazało się, że żadna drużyna nie spadła z ligi.

Chemik/Zawisza stracił Arkadiusza Woźniaka, który odszedł do Unii. - Cały czas nie jesteśmy natomiast pewni sytuacji Bartłomieja Kowalskiego - mówił wczoraj sekretarz sekcji piłkarskiej Chemika Mirosław Graczyk. - Trenował z nami dwa dni. Gdyby pojawił się trzy tygodnie wcześniej, wziąłbym go, bo to ciekawy chłopak - stwierdził krótko trener Unii Andrzej Wiśniewski. Wątpliwości rozwiał trener bydgoszczan Piotr Gruszka. - Bartek odszedł. Kręcił się koło Unii Janikowo, ale z tego co wiem, zagra w Stali Stalowa Wola, także w III lidze - przekazał. Dodajmy, że w czerwcu ten młody szkoleniowiec ukończył roczną szkołę trenerów PZPN przy AWF w Warszawie i jestem teraz trenerem II klasy.

Jedynym, który dołączył do bydgoskiej drużyny z zewnątrz, jest Krzysztof Kroszel z Wdy Świecie. Prawdopodobnie w zespole zostanie też Michał Zarembski. Były polonista, który na rundę wiosenną związał się z Mieszkiem Gniezno, przygotowywał się do sezonu z Chemikiem/Zawiszą. Miejsca w RKS Radomsko szukał Krzysztof Jabłoński, ale i on najpewniej zostanie na Glinkach.

Poparcie sponsorów i jasno określony także przez nich cel - próba awansu z pierwszego miejsca - dało działaczom i trenerowi w Janikowie zupełnie inne możliwości. Choć dwóch najskuteczniejszych zawodników Bartłomiej Grzelak i Piotr Klepczarek zasiliło Kujawiaka/Hydrobudowę, pozyskano nie tylko zmienników na ich miejsce, ale jeszcze siedmiu piłkarzy w miejsce dziesięciu, którzy zmienili klub.

W rozpoczynającym się dziś sezonie powalczą dotychczasowi IV-ligowcy: Toruński Klub Piłkarski (spadł tylko na jeden sezon), Odra Chojny oraz Lech II Poznań i Lechia Gdańsk.

System rozgrywek

Pozostał taki jak w poprzednim sezonie. Wszystkie drużyny - obowiązkowo z dwoma młodzieżowcami w wyjściowej jedenastce - zagrają każdy z każdym mecz i rewanż. Awans uzyska zwycięzca. Drugi zespół, tak jak Unia Janikowo na wiosnę, zagra baraż z wylosowaną drużyną z miejsc 13-16 II ligi. Awansować ani uczestniczyć w barażu nie mogą rezerwy Amiki i Lecha. Spadek do IV ligi czeka trzy kluby. Liczba ta wzrośnie, jeśli zdegradowane zostaną Kujawiak/Hydrobudowa lub Arka Gdynia. Dodatkowo w wypadku utrzymania wymienionej dwójki i zwycięstwa wicemistrza III ligi w barażu, spadają tylko dwie drużyny.

Mówią trenerzy

Szkoleniowcom Chemika/Zawiszy i Unii zadaliśmy te same pytania: o cel drużyny na ten sezon, najsilniejsze i najsłabsze strony ich zespołów oraz rozkład sił w lidze.

Piotr Gruszka, Chemik/Zawisza: Chcemy jak najlepiej grać i zająć jak najwyższe miejsce, by nie powtórzyć sytuacji sprzed roku, kiedy do końca musieliśmy walczyć o utrzymanie. Chcielibyśmy być gdzieś w środku tabeli. Jeżeli nic złego się nie stanie, to jesteśmy w stanie to osiągnąć. Najsilniejszą stroną mojej drużyny może być gra zespołowa, a najsłabsza to cały czas skuteczność. Chłopacy muszą przestać się bać odpowiedzialności i wykorzystywać dogodne sytuacje. To problem psychiki, ale i nad tym będziemy pracowali. Napastnik nie może się obawiać, mając przed sobą bramkarza. Po nieudanej próbie musi mieć kolejną szansę na potwierdzenie, że potafi zdobywać gole i należy mu się miejsce w pierwszym składzie. Dlatego nie zamierzam po błędach od razu sadzać kogoś na ławkę.

Do faworytów rozgrywek można zaliczyć Unię Janikowo, Kaszubię Kościerzyna i Kotwicę Kołobrzeg, która pościągała ludzi z Gwardii Koszalin. Dochodzą mnie też słuchy, że Warta może być silna. Równie dobrze może to być Obra Kościan, która podpisała umowę partnerską z Groclinem Grodzisk Wielkopolski. Co do dołu tabeli, to trudno powiedzieć, kto się tam znajdzie. Łatwiej będzie o prognozy po kilku kolejkach.

Andrzej Wiśniewski, Unia Janikowo: Chcemy awansować do II ligi. Nie udało się w minionym sezonie, to spróbujemy w tym. Mamy kadrę bardziej wyrównaną, a na ławce rezerwowych będą zawodnicy silniejsi, niż siedzieli w poprzednim sezonie. Będą w stanie wnieść coś do gry. Najsilniejszą stroną mojego zespołu będzie zespół. Drużyna bez gwiazd i wszyscy będą musieli bardzo mocno pracować na wynik. Jak ktoś będzie słaby już w 10. minucie meczu i włoży za mało pracy, to od razu wejdzie za niego pełnowartościowy zmiennik. Z tej możliwości najbardziej się cieszę, a piłkarze mniej. Nasza słaba strona? Nie gwarantuję zgrania tej drużyny od początku. W kadrze jest połowa nowych ludzi a większość z nich przygotowywała się z całością przed krótki okres, w jakim mogłem ich sprawdzać. Innymi słowy czas będzie pracował na korzyść tego zespołu. Tradycyjnie silne będą Kotwica i Flota, bardzo wzmocniła się Warta. W tamtym sezonie bardzo dobrą rundę miała Kaszubia. Mam też obawę, że w tym roku wszyscy beniaminkowie - bez wyjątku - okażą się mocni. W tym roku będzie sześć-osiem drużyn o mocnym potencjale. O wyniku ostatecznym zadecyduje równa forma i gra. Tego się nie boję. Moja drużyna zagra równo, bez wahań. Na 15 spotkań w tej rundzie, 10 chcę wygrać. 30 punktów powinno dać pierwsze miejsce po pierwszej rundzie, a jeżeli to my wygramy pierwszą rundę, to wiosną awansujemy.

not. mac

NASZE DRUŻYNY W III LIDZE

CHEMIK/ZAWISZA BYDGOSZCZ

Skład

Bramkarze: 1. Artur Gajewski (26 lat), 12. Robert Tomaszewski (21), Bartosz Deręgowski (19)

Obrońcy: 2. Jacek Szpejna (23), 3. Marcin Tlałka (25), 4. Arkadiusz Pruss (32), 5. Maciej Śmiglewski (26), 8. Łukasz Filarski (22), 9. Zbigniew Sieradzki (32), 13. Adrian Raszka (22), 15. Dariusz Wolski (19)

Pomocnicy: 6. Krzysztof Jabłoński (23), 7. Krzysztof Krawczyk (23), 14. Tomasz Klein (20), 17. Adam Kardasz (21), 19. Sebastian Zieliński (22), Łukasz Kempa (20), Krzysztof Kroszel (24), Piotr Krysiak (22), Paweł Olszewski (19)

Napastnicy: 10. Tomasz Cyrankiewicz (21), 11. Włodzimierz Korecki (33), 16. Damian Świerblewski (20), Wojciech Biliński (22), Michał Zarembski, Kamil Jeliński (18), Robert Kawałek (18), Dawid Michaliszyn (19), Mirosław Obremski (19), Karol Zychla (19)

Pierwsza jedenastka: Tomaszewski/Gajewski- Filarski, Tlałka, Pruss, Śmiglewski- Zieliński/Kowalski, Krawczyk, Jabłoński, Kardasz- Korecki, Świerblewski

Trener: Piotr Gruszka

Przybyli: Kroszel (Wda Świecie), Jeliński, Kawałek, Krysiak, Michaliszyn, Obremski, Olszewski, Wolski, Zychla (wszyscy z juniorów)

Odeszli: Arkadiusz Woźniak (do Unii Janikowo), Michał Górecki, Łukasz Ksobiak i Damian Rosenau (szukają klubu), Bartłomiej Kowalski (Stal Stalowa Wola), Tomasz Adrian (Mień Lipno), Paweł Klimek (kontuzja), Marcin Andrzejewski (Gryf Sicienko), Tomasz Pazderski (Zawisza Bydgoszcz), Łukasz Janowski, Arkadiusz Nowicki (nie trenują)

Mecze u siebie (stadion przy ul. Glinki):

- 7.08 z Mieszkiem Gniezno (12.)

- 21.08 z Flotą Świnoujście (16.)

- 4.09 z mistrzem baraży

- 11.09 z Odrą Chojna (16.)

- 25.09 z Kaszubią Kościerzyna (12.)

- 9.10 z TKP Toruń (12.)

- 23.10 z Obrą Kościan (12.)

- 30.10 z Unią Tczew (12.)

Bilety: wstęp bezpłatny

UNIA JANIKOWO

Skład

Bramkarze: nr na koszulce 1. Marcin Ciesielski (28 lat), 12. Maciej Zając (26), 23. Marcin Piesik (19)

Obrońcy: 3. Radosław Budnicki (19), 4. Krzysztof Nykiel (22), 5. Maciej Wódkiewicz (27), 22. Tomasz Ciesielski (25), 21. Marcin Thiede (28),

Pomocnicy: 2. Rafał Jeziorski (25), 6. Krzysztof Filipek (19), 7. Jacek Łukomski (26), 8. Adam Młodzieniak (28), 10. Sebastian Urbanek (20), 11. Marcin Kikowski (20), 17. Piotr Bazler (23), 19. Arkadiusz Krysiak (29), 20. Sławomir Suchomski (38)

Napastnicy: 13. Arkadiusz Woźniak (24), 14. Michał Parszewski (19), 15. Adrian Mikołajczak (23), 18. Robert Gajda (26)

pierwsza jedenastka: Zając/M. Ciesielski-Wódkiewicz, Thiede, Budnicki- T.Ciesielski, Krysiak, Bazler, Suchomski-Woźniak, Mikołajczak

trener: Andrzej Wiśniewski

Przybyli: Woźniak (Chemik/Zawisza Bydgoszcz), Suchomski (Mieszko Gniezno), Piesik (SMS Łódź), Jeziorski (Arka Gdynia), Budnicki (Orlen/Wisła Płock), Parszewski (Polonia Warszawa), Bazler (był wypożyczony do Pelikana Łowicz ze Stasiaka/KSZO/Celsy Ostrowca Św.), Mikołajczak (Mazowsze Grójec), Gajda (Błękitni Stargard Szczeciński)

Odeszli: Bartłomiej Grzelak, Piotr Klepczarek (obaj (Kujawiak/Hydrobudowa Włocławek), Jacek Ziemiński (koniec kontraktu, szuka klubu), Piotr Bajdziak (trenował z ŁKS Łódź, zatrudniła go Unia Skierniewice), Łukasz Pachelski (koniec kontraktu), Damian Lewandowski, Dariusz Modliński, Janusz Humaj (do Unii II), Krzysztof Misiąg Studia),

Mecze na własnym boisku (stadion przy ul. Głównej)

- 7.08 z Amicą II (16.)

- 21.08 z Obrą Kościan (16.)

- 28.08 z Kaszubią Kościerzyna (16.)

- 4.09 z TKP (16.)

- 18.09 z Chemikiem/Zawiszą (16.)

- 02.10 z Lechią Gdańsk (13.)

- 16.10 z Turem Turek (14.)

- 30.10 z Wartą Poznań (13.)

Bilety: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy), karnety - 70 zł