Podlascy kajakarze wystartują w mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców

Trójka podlaskich zawodników wystartuje w zaczynających się dziś w Poznaniu mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców. Wśród kandydatów do medalu jest Edyta Dzieniszewska ze Sparty Augustów

Augustowianka ma okazje powetować sobie dopiero czwarte miejsce w K-2 na 1000 m z ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów w Japonii. W Poznaniu w "dwójce" popłynie jednak z inną partnerką - Eweliną Wojnarowską (Warta Poznań). W planie ma też starty w K-1 na 1000 m, a także w K-4 na 500 m.

- Ale i tak największe szanse na medal mamy w "czwórce", bo na niej najwięcej pływałyśmy - ocenia Dzieniszewska. - Potwierdziły to zresztą starty w zawodach Pucharu Świata w Bochum, gdzie moje osady K-4 i K-2 dwa razy zajmowały drugą lokatę. Mówi się, że w K-4 jesteśmy faworytkami do medalu, choć nie złotego. Poza zasięgiem są Węgierki, poza tym silne będą Niemki i Rosjanki. Nie wykluczam sprawienia niespodzianki też na "jedynce", choć zdecydowanie mniej pływałam indywidualnie.

Na torze Malta ścigać się będzie też dwóch białostockich kanadyjkarzy. Do rywalizacji juniorów przystąpi Michał Mróz z Cresovii Białystok, który wystartuje w C-4 na 500 i 1000 m.

- W Bochum na krótszym dystansie byliśmy pierwsi, na dłuższym drudzy - mówi Mróz, który jest o rok młodszy od partnerów z osady. - Wprawdzie w Niemczech zabrakło wielu reprezentacyjnych osad, ale jesteśmy dobrej myśli. Trener kadry mówił, że stać nas na medal. A my zrobimy wszystko, aby go wywalczyć.

Jedynym reprezentantem Podlasia w zmaganiach młodzieżowców do lat 23 będzie Paweł Skowroński z UKS Dojlidy Białystok, który uzupełni osadę w C-4 na 500 m. Poza tym białostocki kanadyjkarz spróbuje sił w C-1 na 1000 m.

- Trudno mówić o szansach - mówi 20-letni Skowroński. - W seniorskich mistrzostwach Europy rozegranych w Poznaniu też startowałem w C-4 i zajęliśmy wtedy czwarte miejsce. Wtedy pływałem jednak z seniorami, obecni partnerzy są słabsi. Szans na medal nie mamy. Dobrze chciałbym wypaść w "jedynce".