O lekkoatletyczne kwalifikacje olimpijskie w Gdańsku

Maćkowiak czy Kędzia? Który z nich dołączy do reprezentacyjnej sztafety 4x400 m? Czy Kółko i Trafas rzucą oszczepem ponad 80 metrów? Czy ktokolwiek podczas lekkoatletycznego Memoriału im. Józefa Żylewicza wywalczy olimpijską kwalifikację?

Skład polskiej ekipy olimpijskiej poznaliśmy we wtorek. W reprezentacji znalazło się 191 sportowców, ale kilku innych może jeszcze do niej dołączyć. Szanse mają przede wszystkim lekkoatleci, którzy z różnych względów nie zdążyli uzyskać wymaganych minimów. - Zawodnicy będą walczyć o minima w najbliższy weekend w zawodach w Bielsku Białej i Gdańsku, niektórzy w zagranicznych mityngach - mówi Jerzy Skucha, szef wyszkolenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Potem ktoś może jeszcze uzyskać nominację olimpijską, ale warunkiem będzie uzyskanie wielkiego, światowej klasy wyniku.

Do Gdańska na 32. Memoriał im. Józefa Żylewicza przyjadą więc zawodnicy, którym do tej pory się nie powiodło w walce o minima, a którzy nie chcą zmarnować ostatniej szansy. Dzięki temu kilka konkurencji zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Przede wszystkim bieg na 400 m, w którym, o miejsce w polskiej sztafecie, doświadczony Robert Maćkowiak (34 lata) będzie rywalizował z młodym Piotrem Kędzią (20), medalistą mistrzostw Europy juniorów. W tym wyścigu pobiegnie też Piotr Rysiukiewicz, który miejsce w samolocie do Aten zapewnił sobie wcześniej.

O minima olimpijskie walczyć będą Anna Zagórska (wymagany czas 2:00.00) na 800 m w biegu kobiecym oraz Paweł Czapiewski, Grzegorz Krzosek i Mirosław Formela (1:46.00) wśród mężczyzn. Na minima liczą także oszczepnicy Barbara Madejczyk (musi rzucić przynajmniej 60,5 metra), Dariusz Trafas i Rajmund Kółko (81,80) oraz kulomioci Krystyna Zabawska (18,55) i Tomasz Majewski (20,30).

Nieźle zapowiada się bieg na 200 m mężczyzn, co prawda pozbawiony będzie kwalifikacyjnych emocji, ale pobiegnie w nim najszybszy aktualnie Polak, reprezentant kraju na igrzyska olimpijskie na 100 m Łukasz Chyła oraz Piotr Marciniszyn, mistrz Polski na 400 m.

Memoriał rozgrywany będzie na stadionie lekkoatletycznym AWFiS przy ul. Wiejskiej w Gdańsku. Początek w sobotę o godz. 15.30.

KONKURENCJE MEMORIAŁU

Kobiety: 100 m, 400 m, 800 m, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem

Mężczyźni: 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m młodzieżowców, 3000 m - bieg memoriałowy Grand Prix Gdańska, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, 1500 metrów wózkarzy