Skontaktuj siê z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Skontaktuj siê z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Teresa Zarzeczañska, pogromczyni kana³u La Manche sprzed 29 lat, ju¿ od roku przygotowuje kolejn± sztafetê dziewcz±t do walki z Ba³tykiem. Przygotowania wkroczy³y w decyduj±c± fazê. P³ywaczki trenuj± codziennie o godz. 9 rano na wodach jeziora Rusa³ka. Kilka dni temu odby³y siê pokazy p³ywania nocnego. Ostatnim sprawdzianem na terenie Wielkopolski bêdzie wy¶cig "Wp³aw przez Kiekrz", w którym prawie wszystkie zawodniczki ze sztafety pop³yn± na dystansie 5 km. - Bêdzie to sprawdzian bojowy, bo przed tak wa¿nym startem dziewczêta musz± czuæ rywalizacjê - twierdzi kierownik sztafety Teofil Ró¿añski.
W poniedzia³ek 12 lipca rano ekipa wyjedzie do ¦winouj¶cia na treningowy obóz morski, który potrwa do 5 sierpnia. - Ale ju¿ od 2 sierpnia bêdzie pogotowie startowe. Termin startu z oficjalnej pla¿y w ¦winouj¶ciu jest p³ynny, bo zale¿y od pogody - wyznaje Ró¿añski. Godzina startu te¿ jest wielk± niewiadom±. - Najlepiej wyp³ywa siê rano, nawet o pi±tej. Ale mo¿e siê okazaæ, ¿e na przyk³ad bêdzie martwa fala, wiêc lepiej przeczekaæ. Bo zawodniczki bardziej siê zmêcz± ni¿ "ugryz± terenu" - zaznacza Ró¿añski. Przypomnijmy, ¿e ze wzglêdu na tzw. martw± falê podczas ostatniej sztafety z Ko³obrzegu na Bornholm start opó¼ni³ siê o kilka godzin, a p³ywaczki wesz³y do wody po godz. 13. Jednak pora dnia, w której nastêpuje start, nie ma znaczenia dla zawodniczek.
Przed startem do najwiêkszego na ¶wiecie maratonu p³ywackiego po 20 lipca odbêdzie siê jeszcze wy¶cig kontrolny na trasie ¦winouj¶cie - Miêdzyzdroje (55 km).
Wy¶cig sztafetowy mo¿e potrwaæ 34-48 godzin, czyli trzy do czterech dni. W tym czasie osiem zawodniczek p³ywa, a dwie s± rezerwowymi. - Ale jest to rezerwa aktywna. Woda w Ba³tyku bêdzie mia³a 16, najwy¿ej 17 stopni Celsjusza. Musz± wiêc byæ rezerwowe, ¿eby nie przerwaæ sztafety - t³umaczy Ró¿añski. - To jest morze, wody s± nieprzewidywalne, wszystko mo¿e siê zdarzyæ - uzasadnia.
Zmiana p³ywaczek bêdzie nastêpowa³a co godzinê, wed³ug przepisów Channel Swimming Association. Od ponad 50 lat w ten sposób p³ywaj± sztafety na ca³ym ¶wiecie.
Najwiêksz± trudno¶ci± podczas takiego wyczynu jest wyciszenie organizmu po wysi³ku i próba regeneracji. Bardzo trudno zasypia siê w dzieñ. - A spaæ trzeba, bo samo jedzenie nie wystarczy na nabranie mocy. Jednak nie ka¿da zawodniczka potrafi w tym czasie przy³o¿yæ g³owê do poduszki na pok³adzie, zw³aszcza gdy tu¿ obok p³ywa jej kole¿anka, a inne j± dopinguj±. Taki tryb ¿ycia jest jeszcze gorszy ni¿ aklimatyzacja na drugiej pó³kuli ziemskiej. P³ywaczki musz± mieæ olbrzymi± dyscyplinê psychiczn±. Zagêszczenie ludzi, zjawisk i wydarzeñ powoduje wielkie napiêcie. Najwiêkszym stresem jest czekanie na w³asn± kolejkê i na prognozê pogody - wyja¶nia kierownik sztafety.
W sztafecie bêdzie dziesiêæ zawodniczek: Blanka Zarzeczañska, Teresa Zarzeczañska, Alicja ¦lósarek, Dorota Kawecka, Katarzyna Pastwa, Beata Witkowska, Kalina Chêciñska, Agnieszka Winiarska, Izabela Kudzinowska. Po weekendowych zawodach "Wp³aw przez Kiekrz" do sztafety do³±czy tak¿e ubieg³oroczna zwyciê¿czyni poznañskich zawodów Malwina Bukszowana ze Szczecina.
Filarem zespo³u jest do niedawna znakomita p³ywaczka Posnanii - Alicja ¦lósarek. Kilka lat temu takim liderem by³a Agata Kaszuba z Warty Poznañ. Alicja ma podobn± budowê cia³a do Agaty, podobny wzrost i mo¿liwo¶ci. W ubieg³ym roku skoñczy³a zawodowe treningi w Posnanii na dystansach olimpijskich. Od koñca 2003 r. jest p³ywaczk± Wielkopolskiego Klubu Ba³tyckiego. - Ca³y czas ma du¿e chêci do p³ywania. Sama zg³osi³a siê do sztafety - zauwa¿a Ró¿añski.
Sztafeta pop³ynie ze ¦winouj¶cia do Ystad pod patronatem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Czê¶ciowo zespó³ wspiera finansowo tak¿e Urz±d Miasta. Przygotowanie zawodniczek by³o mo¿liwe dziêki pomocy rektora Akademii Wychowania Fizycznego Tadeusza Rychlewskiego (p³ywaczki WKB korzysta³y go¶cinnie z basenu przy Drodze Dêbiñskiej) oraz Urzêdu Marsza³kowskiego. - Ale ci±gle nie mamy powa¿nego sponsora. Jest jeszcze czas, by do nas do³±czy³ - zachêca Ró¿añski.
W promocjê sztafety mocno zaanga¿owa³ siê prezydent ¦winouj¶cia Janusz ¯murkiewicz i ¶winoujski OSiR. Dziêki wyczynowi, którego podejmuj± siê poznanianki, byæ mo¿e wy¶cigi sztafetowe do lub ze ¦winouj¶cia bêd± odbywa³y siê cyklicznie.
NAJLEPSZE NA ¦WIECIE
Sztafety pod wodz± Teresy Zarzeczañskiej, która w 1975 r. przep³ynê³a kana³ La Manche, s± najlepsze i najbardziej znane na ¶wiecie. W 1993 r. jedna z takich sztafet pokona³a trasê Dover - Wissant na kanale La Manche, p³yn±c non stop w dwie strony w czasie 20 godzin i 43 minut. Rekordu tego do dzi¶ nikt nie pobi³, a w ubieg³ym roku zosta³ on wpisany do Ksiêgi Rekordów Guinnessa. Rok pó¼niej dziewczêta Zarzeczañskiej przep³ynê³y 95 km z Ko³obrzegu na duñsk± wyspê Bornholm.