Druga olimpijska szansa dla Formeli i Stańczyka

OLIMPIADA. Do Aten pojedzie na pewno dziewięciu zachodniopomorskich sportowców. Lekkoatleta Mirosław Formela i pływak Przemysław Stańczyk do 19 lipca mają jeszcze czas na wywalczenie olimpijskich minimów

Wczoraj Polski Komitet Olimpijski na konferencji prasowej w Warszawie podał skład kadry na rozpoczynające się 13 sierpnia igrzyska olimpijskie. Do Aten na pewno pojedzie 191 sportowców (134 mężczyzn i 57 kobiet). W tym gronie jest dziewięciu zawodników zachodniopomorskich, którzy wypełnili olimpijskie minima: Marek Garmulewicz (zapasy), Marek Kolbowicz (wioślarstwo), Monika Pyrek (lekka atletyka), Grzegorz Krejner, Damian Zieliński (kolarstwo), Justyna Banasiak (gimnastyka artystyczna), Andrzej Pasek, Paweł Spisak, Kamil Rajnert (jeździectwo).

Skład może się jeszcze powiększyć, bowiem na wniosek dwóch związków sportowych: Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Polskiego Związku Pływackiego, do 19 lipca przedłużono termin, w którym pływacy i lekkoatleci mogą wypełniać olimpijskie minima. To oznacza, że nasza wojewódzka kadra może się powiększyć o dwóch sportowców: średniodystansowca Mirosława Formelę (Sporting Międzyzdroje) i pływaka Przemysława Stańczyka (MKP Szczecin).

Brak Stańczyka w ogłoszonej wczoraj kadrze może dziwić. 19-letkowi do minimum określonego przez PZP zabrakło 0,15 sekundy, ale międzynarodowe władze pływackie zaliczyły mu rezultat, który ustanowił w ubiegłym roku, zdobywając tytuł mistrza Europy juniorów na 400 m st. dow. Płynął wtedy szybciej od minimum.

- Niestety PKOl nie przychylił się do naszej prośby o włączenie Przemka do kadry, mimo iż nie potwierdził minimum na czerwcowych mistrzostwach Polski - mówił wyraźnie zaskoczony taką decyzją Krzysztof Usielski, prezes PZP. - Aby pojechać na olimpiadę, musi do 19 lipca bezwarunkowo wypełnić minimum. Teraz jednak może to być dla niego ogromny kłopot, bowiem wraz z kadrą przebywa na obozie na Słowacji i nie jest w optymalnej formie startowej.

W przypadku lekkoatletów termin wywalczenia minimów upłynął 4 lipca.

- PZLA wytypowało grupę 27 zawodników, którym dano jeszcze czas spełnienie wymogów - mówi Bogusław Mamiński, członek zarządu PZLA i równocześnie prezes klubu, który reprezentuje Formela.

Wczoraj późnym wieczorem, już po zamknięciu "Gazety" Formela startował na 1500 m w mityngu Grand Prix w Lozannie.

W kadrze do Aten są także sportowcy, którzy wywodzą się z naszego województwa, ale teraz reprezentują barwy innych klubów, m.in.: Marcin Matkowski (tenis), Aurelia Trywiańska (lekka atletyka), Daniel Jędraszko, Paweł Baraszkiewicz (kanadyjkarze).

Szefem misji olimpijskiej został szczecinianin, były wioślarz Ryszard Stadniuk, wiceprezes PKOl, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie.

Ostateczna imienna lista polskich sportowców przesłana zostanie do Aten 20 lipca.

Zachodniopomorscy olimpijczycy

Marek Garmulewicz, 36 lat (zapasy, styl wolny, 120 kg). Od roku zawodnik ZKS-u Koszalin. Najbardziej utytułowany w gronie zachodniopomorskich olimpijczyków m.in. mistrz Europy i medalista mistrzostw Świata. Za sobą ma trzy olimpiady: Barcelona (1992) - siódme miejsce; Atlanta (1996) - piąte miejsce; Sydney (2000) - czwarte miejsce.

Marek Kolbowicz, 33 lata (wioślarstwo, czwórka podwójna). Zawodnik AZS-u Szczecin. Wraz z kolegami z osady wywalczył w ubiegłym roku brązowy medal mistrzostw świata i zwyciężył w Pucharze Świata. Dwa lata temu na MŚ osada zdobyła srebro. Czwórka jest poważnym kandydatem do medalu. Dla "Kolby" będzie to już trzecia olimpiada. W Atlancie w osadzie czwórki zajął trzecie miejsce w finale B, cztery lata temu w Sydney wraz z Adamem Korolem w dwójce podwójnej był szósty.

Grzegorz Krejner, 35 lat (kolarstwo torowe, sprint drużynowy). Od ubiegłego roku zawodnik MKS Gryf Szczecin. Multimedalista mistrzostw Polski, złoty medalista mistrzostw Europy (sprint olimpijski) i brązowy mistrzostw świata (1 km). Olimpijczyk z Barcelony, Atlanty i Sydney.

Damian Zieliński, 23 lata (kolarstwo torowe, sprint indywidualny i drużynowy, keirin). Zawodnik Gryfa Szczecin. Był rewelacją tegorocznego Pucharu Świata, wygrywając niespodziewanie w konkurencji sprintu.

Monika Pyrek, 24 lata (lekka atletyka, skok o tyczce). Od tego roku w MKL-u Szczecin. Aktualna rekordzistka i mistrzyni Polski (4,65 - rekord absolutny). Medalistka mistrzostw świata i Europy. Startowała w Sydney, gdzie zajęła siódme miejsce.

Justyna Banasiak, 18 lat (gimnastyka artystyczna, układ zbiorowy). Zawodniczka MKS Kusy Szczecin. Wychowanka Pałacu Młodzieży. Na co dzień trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Mistrzyni Polski w układach zbiorowych. Finalistka mistrzostw świata i Europy.

Andrzej Pasek, 30 lat (LKS Dragon Nowielice); Kamil Rajnert, 28 lat (LKJ Hubertus Biały Bór); Paweł Spisak, 23 lata (Dako Galant Skibno). Cała trójka wywalczyła kwalifikację olimpijską we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Na olimpiadzie wystartują po raz pierwszy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.