Podkarpacka Liga Amatorskiej Koszykówki

KOSZYKÓWKA. Koszykarze AVC Rzeszów, pokonując w finale Kontrę Rzeszów, zdobyli tytuł mistrzowski XVIII edycji Podkarpackiej Ligi Amatorskiej Koszykówki im. Renaty Barszczewskiej. Trzecie miejsce dla INA MOPS Team.

W walce o mistrzostwo XVIII Wielkiego Finału Podkarpackiej Ligi Amatorskiej Koszykówki im. Renaty Barszczewskiej zagrały AVC Rzeszów, która już po raz trzeci walczyła o tytuł oraz Kontra Rzeszów. Początek starcia należał do Kontry, która zagrała szybko i zespołowo. Rywale natomiast grali zbyt indywidualnie. Sytuacja zmieniła się po powrocie z pierwszej regulaminowej przerwy. Stopniowo panowanie na parkiecie przejmowało AVC. Gracze tej ekipy zagrali ambitniej w obronie, zmuszając przeciwnika do błędów. Wysoka skuteczność Macieja Żmudki (także w rzutach za trzy punkty) oraz Sławomira Bosaka sprawiły, że AVC odrobiło straty i wyszło na prowadzenie.

Kontra natomiast straciła wolę walki. W końcowce meczu kontrowcy podjęli jeszcze próby odrobienia strat, ale bez rezultatu. Już do końca meczu nie odbudowali formy z pierwszej kwarty.

W meczu o trzecie miejsce przez prawie całe spotkanie na parkiecie prym wiodła Ziaja, której przewaga nad MOPSem wahała się w granicach 20 punktów. Niespodziewanie w czwartej odsłonie spotkania w szeregi Ziai wkradło się rozluźnienie, poza tym zawodnicy zaczęli zdradzać braki kondycyjne.

MOPSy wykorzystały dobry moment na zaatakowanie i postawienie twardych warunków w obronie. To nieoczekiwane natarcie przyniosło doskonałe efekty. Wywalczenie kilku piłek przy kryciu na całym boisku oraz szybkie kontrataki dały łatwe punkty i odrobienie strat. Bohaterem ostatniej minuty oraz całego spotkania okazał się Sebastian Biela, który po przechwycie piłki pod koszem rywala popisał się akcją 2+1. Punkty te zdecydowały o wyniku meczu. W ostatnich sekundach wynik próbował zmienić Piotr Bińczycki, ale jego rzut zza linii 6,25 metrów był niecelny.

W przerwach meczu finałowego publiczność rozgrzewał zespół Sunshine Breakers oraz odbyło się wiele konkursów. W rzucie do kosza piłką rugby najlepszy był Patryk Skuza, najlepiej rzucającym za trzy punkty został Jarek Sówka, a najlepszą parą rzucającą z wybranych pozycji Krystian Kopeć oraz Krzysztof Stanisz. W konkursie wsadów najbardziej efektownymi "pakami" popisywał się Szymon Skop.

Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom: A.S.A. Dystrybucja, New Balance, Zulibet, Elektromontaż, przystani wodnej Marina, kinu Helios, pizzeri Soprano oraz wszystkim osobom które przyczyniły się do zorganizowania XVIII Wielkiego Finału.

Wyniki:

Mecz o 1. miejsce:

AVC RZESZÓW - KONTRA RZESZÓW 91:84. AVC: Bosak 20, Czajor 0, Włodarczyk 14, Kosim 4, Kustra 5, Szalka 11, Łosiniecki 10, Zajdel 0, Żmudka 27. Kontra: Michalski 14, Banyś 13, Prokop 0, Rajkowski 3, Cyganik 0, Dubiel 23, Skop 17, Sowa 7, Górecki 0, Sawczuk 7.

Mecz o 3. miejsce:

INA MOPS TEAM - ZIAJA 97:94. INA: Szybisty 6, Tomkowicz 4, Krupa 13, Nowak 3, Flaga 22, Biela 31, Kielar 3, Drożański 13. Ziaja: Skuza 15, Fruga 6, Lutak 8, Maksymowicz 29, Bińczycki 14, Sówka 22.