Hampel i Miśkowiak w kadrze Polski na żużlowy Puchar Świata

Żużel. Jarosław Hampel i Robert Miśkowiak znaleźli się w szerokiej kadrze Polski, która na początku sierpnia wystartuje w Drużynowym Pucharze Świata w Anglii.

W tym sezonie nowym opiekunem kadry narodowej został Piotr Pyszny (były żużlowiec ROW-u Rybnik), pomagać mu będzie Andrzej Koselski, w przeszłości szkoleniowiec m.in. Polonii Bydgoszcz i Atlasu Wrocław. Obaj panowie zastąpili "duet wrocławski" - Andrzej Rusko, Marek Cieślak. - Z Markiem prowadziliśmy kadrę na ostatnim Pucharze Świata w Danii - mówi prezes WTS-u Andrzej Rusko. - W tym roku jednak nowe prezydium wyznaczyło innych menedżerów. Miało do tego prawo. Funkcja trenera kadry nie wiązała się w naszym przypadku z żadnymi wielkimi pieniędzmi, jak niektórzy sądzą. Ja pracowałem społecznie, a Marek za swoję pracę otrzymał tylko jednorazową nagrodę.

Pyszny i Koselski powołali już szeroką kadrę dwunastu żużlowców. Znaleźli się w niej dwaj zawodnicy Atlasu Wrocław - Jarosław Hampel i Robert Miśkowiak. Oprócz nich skład reprezentacji utworzą także: Tomasz Gollob (został już mianowany kapitanem), Janusz Kołodziej, Marcin Rempała (wszyscy Unia Tarnów), Grzegorz Walasek, Sebastian Ułamek (obaj Włókniarz Częstochowa), Piotr Protasiewicz, Wiesław Jaguś (obaj Apator Toruń), Krzysztof Kasprzak, Rafał Dobrucki (obaj Unia Leszno) i jedynak z I ligi - wychowanek Apatora Tomasz Chrzanowski (Lotos Gdańsk).To jednak na razie wstępna selekcja. W lipcu Pyszny będzie musiał wybrać siedmiu zawodników, którzy pojadą na zawody (w turnieju może pokazać się pięciu; dwóch pozostanie "w cywilu" jako rezerwowi). - Tymczasem nasi zawodnicy o nominacjach do kadry dowiedzieli się z gazet - komentuje powołania Andrzej Rusko. - Żaden z trenerów nie zadzwonił do nich, by spytać: czy chcą startować i czy czują się na siłach, by wystąpić? Nie jest to zbyt profesjonalne podejście. DPŚ zaplanowano na pierwszą dekadę sierpnia w Anglii. Turnieje półfinałowe odbędą się 2 i 3 sierpnia w Eastbourne i Poole. W pierwszym z nich Polacy zmierzą się ze Szwecją, Wielką Brytanią i zwycięzcą rundy kwalifikacyjnej w Gyuli (10 lipca), w której wystartują Rosja, Słowenia, Węgry i Austria. Dzień później w Poole zmierzą się Australia, Dania, Czechy oraz triumfator zawodów z Lonigo 3 lipca (Włochy, Finlandia, Niemcy lub Łotwa).Zwycięzcy tych zawodów awansują do turnieju finałowego w Poole (7 sierpnia). Dwa dni wcześniej na tym samym stadionie zostanie rozegrany baraż z udziałem drugich i trzecich ekip z półfinałów.