Lekkoatleci z Dąbrowy Białostockiej trzecią drużyną w gimnazjadzie

PGS Lubin i PG 2 Dąbrowa Górnicza wygrały finał 4. gimnazjady w lekkiej atletyce, którą wczoraj rozegrano w Białymstoku. Najlepsza ekipa z Podlasia - PG 1 z Dąbrowy Białostockiej - była trzecia wśród chłopców

Lejący całe wczorajsze popołudnie deszcz popsuł nieco imprezę, jednak najmniej zdawali się tym przejmować uczestnicy gimnazjady, którzy na stadionie w parku Zwierzynieckim stawili się w rekordowej obsadzie.

- Przyjechało 17 drużyn dziewcząt i tyle samo ekip chłopców - mówi Piotr Chmielewski, przewodniczący Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego. - To rekord czteroletniej historii finału gimnazjady, który od początku jest organizowany w Białymstoku. Na czym polega nasza przewaga nad pozostałymi miastami starającymi się o przeprowadzenie finału? Przede wszystkim na dobrej organizacji. Staramy tak planować zawody, aby nie było przestojów, a dynamika przeprowadzania konkurencji nie nudziła kibiców. Poza tym doskonale czują się u nas lekkoatleci z całej Polski, zresztą oni sami to wielokrotnie podkreślali.

Podlasie, jako gospodarz imprezy, miało możliwość zgłoszenia aż trzech drużyn w kategorii chłopców, a także dziewczyn. W finale nasz region reprezentowały żeńskie reprezentacje: PG 16 Białystok, PG Wasilków, PG Czarna Białostocka. Z kolei chłopcy bronili barw: PG 19 Białystok, PG Dąb Dąbrowa Białostocka, PG Mońki.

- W dotychczasowych finałach gimnazjady tylko raz ekipie z Podlasia udało się stanąć na podium - dodaje Chmielewski. - Pierwsze zawody wygrało gimnazjum z Wasilkowa. Miejmy nadzieję, że uda się to dziś powtórzyć.

Mimo niesprzyjającej aury lekkoatleci uzyskiwali niezłe rezultaty w swoich konkurencjach. W kilku przypadkach pobito nawet rekordy gimnazjady. Jeden z nich ustanowiła lekkoatletka Podlasia Białystok, a na co dzień uczennica PG 16 - Agnieszka Krajewska. Dystans 100 m pokonała w czasie 12,42 s. Trzykrotnie dłuższy dystans jej koleżanka klubowa Diana Wojtulewicz wygrała z rezultatem 40,71 s. W sztafecie 4x100 metrów białostoczanki też okazały się najlepsze (50,12 s).

Sukcesu dziewczętom pozazdrościli chłopcy z PG 19 Białystok, którzy w biegu sztafetowym 4x100 m także wygrali (44,05 s). Indywidualnie na dystansie 1000 m wygrał Piotr Rutkowski (PG Mońki), jego czas to 2:38,15 s. W konkurencjach technicznych dobrze zaprezentowali się gimnazjaliści z Dąbrowy Białostockiej, czym zapewnili sobie brązowy medal na podium w klasyfikacji drużynowej. Bezkonkurencyjny w rzucie dyskiem był Bartosz Krzywosz, który posłał jednokilogramowy dysk na odległość 56,46 m. W pchnięciu kulą wygrał za to jego kolega Mateusz Suchocki, jego wynik to 15,66 m.

Wyniki drużynowe. Dziewczęta: 1. PGS Lubin (1733 pkt.); 2. PG 2 Dąbrowa Górnicza (1729 pkt.); 3. PGS 21 Warszawa (1613 pkt.); 6. PG 16 Białystok (1567 pkt.); 8. PG Wasilków (1470 pkt.); 9. PG Czarna Białostocka (1391 pkt.). Chłopcy: 1. PG 2 Dąbrowa Górnicza (2034 pkt.); 2. PGS Lubin (1953 pkt.); 3. PG 1 Dąbrowa Białostocka (1743 pkt.); 6. PG 19 Białystok (1694 pkt.); 12. PG Mońki (1427 pkt.).