Rusza na Zawiszy SPAR Puchar Europy w lekkiej atletyce

- Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Udowodnijmy w Bydgoszczy, że lekkoatletyka też coś znaczy - mówił o rozpoczynającej się na stadionie Zawiszy imprezie prezydent EAA Hansjoerg Wirz.

Na ten moment Bydgoszcz czekała od lipca ubiegłego roku, kiedy po wzorowo zorganizowanych mistrzostwach Europy do lat 23 pojawiła się szansa, że EAA przyzna miastu imprezę jeszcze większej rangi. Superliga SPAR (to główny sponsor imprezy - przyp. red.) Pucharu Europy dziś zagości na stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka.

Po osiem państw wśród mężczyzn i kobiet (w sumie z 11 krajów) powalczą o drużynowy triumf. Szanse na to mają biało-czerwoni; Polki raczej będą walczyły o utrzymanie.

Na piątkowym popołudniowym spotkaniu z kadrą prezes PZLA Irena Szewińska wręczyła polskim lekkoatletom i ich trenerom nominacje. Jako pierwszą z pań odebrała ją specjalistka od biegu na 100 m Małgorzata Flejszar, a z panów także sprinter, Łukasz Chyła, który dwa tygodnie temu wygrał na Zawiszy 100 m podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego. - Najszybszy brunet po 16 - rzucił żartobliwie ktoś z kolegów biegacza, wywołując uśmiechy damskiej części reprezentacji. Kapitanem piękniejszej części kadry - podobnie jak na halowych MŚ w Budapeszcie - została kulomiotka Krystyna Zabawska.

Później doszło do małego nieporozumienia: pytająca o kandydata Szewińska nie usłyszała, że poza Marcinem Urbasiem sportowcy proponują również Szymona Ziółkowskiego. Potwierdziła, że kapitanem zostaje Urbaś. - To jak to teraz jest. Przecież przed tym spotkaniem zrobiliśmy głosowanie. Szymon był kapitanem, jak wygraliśmy Puchar w Bremie, więc miało być tak na szczęście - mówił po spotkaniu Grzegorz Sposób. Zaprezentował efektowną biało-czerwoną czapkę. W narodowych kolorach miały być też - jak zapowiadał na konferencji prasowej Monika Pyrek - paznokcie wszystkich naszych reprezentantek. - Chyba nie zdążymy z tym malowaniem, a poza tym do jutra obgryzłabym paznokcie. Niech będzie słońce, a biało-czerwone flagi wezmą ze sobą kibice - stwierdziła po południu.

Przypominamy: bilety na SPAR PE (jeden dzień) kosztują 8 zł lub 60 zł (na zadaszoną część głównej trybuny).

mac

Pytanie o nasze szanse

Jak wypadną reprezentacje Polski: czy mężczyzn stać na powtórzenie sukcesu sprzed trzech lat w z Bremy i czy Polki utrzymają się elicie? - odpowiada szef wyszkolenia PZLA

Jerzy Skucha: W kontekście igrzysk olimpijskich wyniki indywidualne i wypełnianie minimów są oczywiście ważne, ale w zawodach typu Puchar Europy liczy się łączny wynik drużyny. Podsumowanie statystyczne z rezultatów, jakie w tym roku osiągnęli nasi zawodnicy, jest optymistyczne. Panowie powinni być w pierwszej czwórce - to na pewno byłby ogromny sukces. Panie raczej przypisane są do miejsc między czwartym a szóstym. Szóste jest jeszcze bezpieczne jest szóste, bo nie grozi spadkiem. To by nas zadowoliło. Grzegorz Sposób zapowiada walkę o zwycięstwo? Wiem. Takie szanse są. W środę na konferencji prasowej zapytano mnie, czy postawiłbym jakiekolwiek pieniądze na pierwsze miejsce mężczyzn. Powiedziałem, że tak i nawet podwyższyłem kwotę, którą mi zaproponowano. Ja jestem z natury optymistą, a nasi zawodnicy sprzedają się z reguły na takich zawodach pucharowych lepiej niż w imprezach indywidualnych, czują odpowiedzialność za zespół. Natomiast obawiam się nawet jednej wpadki. Jest 20 konkurencji i takie wydarzenie niweczy dorobek wszystkich pozostałych, którzy dobrze wystartowali. Dlatego jestem taki ostrożny z mówieniem o pierwszym miejscu. Walczymy o nie, ale musi wszystko wyjść.

not. mac

Dla Gazety

Christine Arron

Francja, faworytka biegu na 100 m

Mam nadzieję wygrać w Bydgoszczy, o ile oczywiście pozwolą na to rywalki i warunki atmosferyczne. To będzie ważne do zwycięstwa zespołowego mojego kraju. Dwa lata temu urodziłam dziecko, co spowodowało, że czuję się teraz... młodsza. To też sprawiło, że muszę nad sobą teraz mocno pracować. Aktualnie trenuję siłę mięśni. Co z igrzyskami? Mam nadzieję, że w Atenach wejdę na pudło.

not. mac

Christian Olsson

Szwecja, faworyt trójskoku

Chciałbym tu skoczyć w okolicach mojego tegorocznego najlepszego rezultatu (17,83 w hali - przyp. red.) i uzyskać przewagę psychologiczną nad rywalami. Oczywiście 18 metrów jest moim celem. Jeżeli w Bydgoszczy to się ma udać, to czemu nie? Motywację czerpię z doświadczeń na mistrzostwach świata w Paryżu. Zawsze byłem drugi, za Edwardsem - i nie tęsknię, że go już nie ma.

not. mac

Puchar doleci

Statuetkę kobiety otrzyma za zwycięstwo najlepsza reprezentacja lekkoatletek. Od siedmiu lat trofeum wędruje do Rosji, gdyż lekkoatletki z tego kraju w Superlidze Pucharu Europy regularnie wygrywają. Do Bydgoszczy ekipa zza naszej wschodniej granicy - zgodnie z obowiązkiem - przywiozła przechodnie nagrodę ze sobą. Statuetka wylądowała - dobrze strzeżone - w szafie w biurze dyrektora generalnego zawodów Krzysztofa Wolsztyńskiego. - Czy możemy zrobić też zdjęcie pucharu dla mężczyzn? - zapytaliśmy wczoraj. - Tylko to nam tutaj rano przyniesiono - padła odpowiedź. W poszukiwaniu nagrody dla męskiej ekipy zwróciliśmy się do szefa biura prasowego Nicolasa Russi'ego z EAA. - Nie ma pucharu - stwierdził bez ogródek. - Francuzi zapomnieli go ze sobą przywieźć, ale mamy nadzieję, że doleci - dodał.

mac

Puchar na papierze

W zmaganiach pań wygra reprezentacja Rosji, wśród mężczyzn najlepsi będą Brytyjczycy. Ale to wszystko na razie na papierze. Jak będzie naprawdę w SPAR Pucharze Europy, przekonamy się dziś i jutro na stadionie Zawiszy

Porównaliśmy najlepsze tegoroczne wyniki lekkoatletów, którzy wystartują w Bydgoszczy, zsumowaliśmy ich wyniki: i oto, co czeka - według statystyk - drużyny. Wśród kobiet bezkonkurencyjne były Rosjanki, które zdominowały bydgoską Superligę Pucharu Europy. Zdobyły aż 128 punktów i zdeklasowały swoje rywalki. O drugie miejsce trwała zacięta walka między reprezentacjami Niemiec i Grecji, mającą silną drużynę - w końcu za niespełna dwa miesiące już igrzyska olimpijskie w Atenach, do których gospodarze szykują się niezwykle starannie. Niemki miały 101 punktów, a Greczynki były o punkcik słabsze.

Tuż za podium - to miła niespodzianka dla nas - ekipa Polski. Nasze reprezentantki walczyły ambitnie i dały z siebie wszystko. Wprawdzie nie wygrały ani jednej konkurencji, a najbliżej tego była druga w skoku o tyczce Monika Pyrek.

Wśród mężczyzna walka była znacznie bardziej wyrównana. Trzy reprezentacje od początku walczyły o podium. To Wielka Brytania, Niemcy, i Francja. Każda z drużyn miała swoje gwiazdy, które wygrywały swe konkurencje. Ekipa Wielkiej Brytanii wygrała pięć konkurencji. O końcowej kolejności zadecydowała ostatnia, sztafeta 4x400 metrów. Wygrali ją nasi zawodnicy, ale Brytyjczycy zainkasowali za drugie miejsce 7 punktów. Francuzi zajęli piąte miejsce i spadli na drugą lokatę.

Biało-czerwoni natomiast, podobnie jak ich koleżanki, są "na papierze" na czwartym miejscu. Poza sztafetą wygrał też skoczek wzwyż Grzegorz Sposób i młociarz Szymon Ziółkowski.

bor

PUCHAR NA PAPIERZE

Kobiety*

1. Rosja 128 pkt, 2. Niemcy 101, 3. Grecja 100, 4. Polska 86, 5. Francja 81, 6. Wielka Brytania 79, 7. Ukraina 78, 8. Hiszpania 72

Mężczyźni*

1. Wielka Brytania 107, 2. Francja 104, 2. Niemcy 103 pkt, 4. Polska 95, 5. Holandia 94, 6. Rosja 85, 7. Włochy 72 pkt, 8. Szwecja 63 pkt

* ostatnie dwa zespoły spadają do I ligi

Punktacja PE

za 1. miejsce - 8 pkt

za 2. - 7 pkt

za 3. - 6 pkt

za 4. - 5 pkt

za 5. - 4 pkt

za 6. - 3 pkt

za 7. - 2 pkt

za 8. - 1 pkt

PUCHAR - MINUTA PO MINUCIE

W poszczególnych konkurencjach podajemy zawodniczki i zawodników według wylosowanych torów do biegów (od 1. do 8.) lub kolejności, według które będą skakać, pchać lub rzucać.

SOBOTA

RZUT MŁOTEM M - 13.25

Nazwisko Państwo Wynik Punkty

Ronald Gram (Holandia)

Mick Jones (W. Bryt.)

Markus Esser (Niemcy)

Nicola Vizzoni (Włochy)

Siergiej Kirmasow (Rosja)

Nicolas Figere (Francja)

Szymon Ziółkowski

Bengt Johansson (Szwecja)

PCHNIĘCIE KULĄ M - 14.15

Ralf Bartels (Niemcy)

Paolo dal Soglio (Włochy)

Paweł Czumaczenko (Rosja)

Gaetan Bucki (Francja)

Tomasz Majewski

Magnus Lohse (Szwecja)

Rutger Smith (Holandia)

Carl Myerscrough (W. Bryt.)

TRÓJSKOK K - 14.20

Anna Piatycz (Rosja)

Chrysopigi Devetzi (Grecja)

Carlota Castrejana (Hiszpania)

Silvia Otto (Niemcy)

Lilana Zagacka

Ashia Hansen (W. Bryt.)

Aurelie Talbot (Francja)

Olena Goworowa (Ukraina)

SKOK O TYCZCE K - 14.25

Georgia Tsiligiri (Grecja)

Naroa Agirre (Hiszp.)

Carolin Hingst (Niemcy)

Monika Pyrek

Zoe Brown (W. Bryt.)

Vanessa Boslak (Francja)

Andżela Bałachonowa (Ukraina)

Tatiana Polnowa (Rosja)

RZUT DYSKIEM K - 14.35

Joanna Wiśniewska

Philippa Roles (W. Bryt.)

Irache Qiuntanal (Hiszp.)

Melina Robert-Michon (Francja)

Natalia Fokina (Ukraina)

Oksana Jesipczuk (Rosja)

Ekaterini Vogoli (Grecja)

Franka Dietsch (Niemcy)

400 m PRZEZ PŁOTKI K - 14.45

Tatiana Debela (Ukraina)

Jekaterina Bikert (Rosja)

Fani Chalkia (Grecja)

Cora Olivero (Hiszp.)

Anja Neupert (Niemcy)

Małgorzata Pskit

Elisabeth Fairs (W. Bryt.)

Corinne Tafflet (Francja)

400 m PPŁ M - 14.55

Chris Rawlinson (W. Bryt.)

Andreas Wickert (Niemcy)

Gianni Carabelli (Włochy)

Boris Gorban (Rosja)

Naman Keita (Francja)

Paweł Januszewski

Niklas Larsson (Szwecja)

Thomas Kortbeek (Holandia)

SKOK WZWYŻ M - 15.00

Grzegorz Sposób

Stefan Holm (Szwecja)

Joost van Bennekom (Holandia)

Dalton Grant (W. Bryt.)

Roman Fricke (Niemcy)

Nicola Ciotti (Włochy)

Wiaczesław Woronin (Rosja)

Gregory Gabella (Francja)

100 m K - 15.05

Christine Arron (Francja)

Tatiana Tkalicz (Ukraina)

Julia Tabakowa (Rosja)

Ekaterini Thanou (Grecja)

Glory Alozie (Hiszpania)

Sina Schielke (Niemcy)

Daria Onyszko

Joice Maduaka (W. Bryt.)

100 m M - 15.15

Łukasz Chyła

Johan Engberg (Szwecja)

Caimin Douglas (Holandia)

Mark Lewis-Francis (W. Bryt.)

Ronny Ostwald (Niemcy)

Simone Collio (Włochy)

Andrej Jepiszin (Rosja)

Ronald Pognon (Francja)

800 m K - 15.25

Claudia Gesell (Niemcy)

Anna Zagórska

Susan Scott (W. Bryt.)

Virginie Fouquet (Francja)

Tatiana Petljuk (Ukraina)

Olga Raspopowa (Rosja)

Eleni Filandra (Grecja)

Esther Desviat (Hiszpania)

1500 m M - 15.35

Zbigniew Graczyk

Ahmed Mohamed (Szwecja)

Marko Koers (Holandia)

Micheal East (W. Bryt.)

Toni Mohr (Niemcy)

Christian Obrist (Włochy)

Jurij Borżakowskij (Rosja)

Mehi Baala (Francja)

SKOK W DAL M - 15.35

Witalij Szkurłatow (Rosja)

Salim Sdiri (Francja)

Tomasz Mateusiak

Robert Bagge (Szwecja)

Juergen Cools (Holandia)

Chris Tomlinson (W. Bryt.)

Nils Winter (Niemcy)

Nicola Trentin (Włochy)

3000 m K - 15.45

Margaret Maury (Francja)

Tatiana Hołowczenko (Ukraina)

Gulnara Samitowa (Rosja)

Constantina Efentaki (Grecja)

Nuria Fernandez (Hiszpania)

Antje Moeldner (Niemcy)

Lidia Chojecka

Kate Reed (W. Bryt.)

RZUT OSZCZEPEM K - 15.45

Steffi Nerius (Niemcy)

Barbara Madejczyk

Goldie Sayers (W. Bryt.)

Sarah Walter (Francja)

Tatiana Liachowicz (Ukraina)

Waleria Zabruskowa (Rosja)

Angeliki Tsiolakoudi (Grecja)

Mercedes Chilla (Hiszpania)

400 m K - 16.00

Grażyna Prokopek

Lee Mc Connell (W. Bryt.)

Julia Alba (Hiszpania)

Solene Desert (Francja)

Antonina Jefremowa (Ukraina)

Olga Kotlarowa (Rosja)

Chryssoula Goudenoudi (Grecja)

Claudia Marx (Niemcy)

400 m M - 16.10

Anton Gałkin (Rosja)

Leslie Dhjone (Francja)

Piotr Klimczak

Jimisola Laursen (Szwecja)

Yousseff El Rhalfoui (Holandia)

Timothy Benjamin (W. Bryt.)

Ingo Schultz (Niemcy)

Andrea Barberi (Włochy)

5000 m M - 16.20

Mokhtar Benhari (Francja)

Yared Shegumo

Erik Sjoeqvist (Szwecja)

Kamiel Maase (Holandia)

John Mayock (W. Bryt.)

Thorsten Gombert (Niemcy)

Salvatore Vincenti (Włochy)

Siergiej Iwanow (Rosja)

4 RAZY 100 m K - 16.40

Grecja

Hiszpania

Niemcy

Polska

W. Brytania

Francja

Ukraina

Rosja

4 RAZY 100 m M - 16.50

Holandia

W. Brytania

Niemcy

Włochy

Rosja

Francja

Polska

Szwecja

NIEDZIELA

RZUT MŁOTEM K - 14.55

Beata Castells (Hiszpania)

Betty Heidler (Niemcy)

Kamila Skolimowska

Lorraine Shaw (W. Bryt.)

Manuela Montebrun (Francja)

Iryna Sekaczowa (Ukraina)

Olga Kuzenkowa (Rosja)

Alexandra Papageorgiou (Grecja)

SKOK O TYCZCE M - 15.45

Romain Mesnil (Francja)

Adam Kolasa

Patrik Kristiansson (Szwecja)

Rens Blom (Holandia)

Timothy Thomas (W. Bryt.)

Lars Borgeling (Niemcy)

Giuseppe Gibilisco (Włochy)

Jewgienij Michajliczenko (Rosja)

PCHNIĘCIE KULĄ K - 15.50

Joanne Duncan (W. Bryt.)

Laurence Manfredi (Francja)

Tetiana Nasonowa (Ukraina)

Olga Riabinkina (Rosja)

Kalliopi Ouzouni (Grecja)

Martina de la Puente (Hiszpania)

Nadine Kleinert (Niemcy)

Krystyna Zabawska

TRÓJSKOK M - 15.55

Fabrizio Donato (Włochy)

Danił Burkenia (Rosja)

Julien Kapek (Francja)

Jacek Kazimierowski

Christan Olsson (Szwecja)

Martijn Delissen (Holandia)

Philips Idowu (W. Bryt.)

Thomas Moede (Niemcy)

110 m PPŁ M - 16.05

Thomas Blaschek (Niemcy)

Andrea Giaconi (Włochy)

Jewgienij Pieczonkin (Rosja)

Sebastien Denis (Francja)

Tomasz Ścigaczewski

Robert Kronberg (Szwecja)

Gregory Sedoc (Holandia)

Andrew Turner (W. Bryt.)

RZUT DYSKIEM M -16.05

Carl Myerscough (W. Bryt.)

Michael Moellenbeck (Niemcy)

Diego Fortuna (Włochy)

Bogdan Piszczalnikow (Rosja)

Jean-Claude Retel (Francja)

Andrzej Krawczyk

Kristian Pettersson (Szwecja)

Rutger Smith (Holandia)

100 m PPŁ K - 16.15

Glory Alozie (Hiszpania)

Kirsten Bolm (Niemcy)

Aurelia Trywiańska

Sarah Claxton (W. Bryt.)

Linda Ferga Khodadin (Francja)

Olena Krasowska (Ukraina)

Irina Szewczenko (Rosja)

Flora Rentoumi (Grecja)

800 m M - 16.25

Andrea Longo (Włochy)

Dmitrij Bogdanow (Rosja)

Florent Lacasse (Francja)

Grzegorz Krzosek

Rickard Pell (Szwecja)

Bram Som (Holandia)

James McIlroy (W. Bryt.)

Rene Herms (Niemcy)

SKOK WZWYŻ K - 16.30

Iryna Michalczenko (Ukraina)

Jelena Slesarenko (Rosja)

Niki Mitropoulou (Grecja)

Ruth Beitia (Hiszp.)

Daniela Rath (Niemcy)

Anna Ksok

Natalie Clark (W. Bryt.)

Gaelle Niare (Francja)

3KM Z PRZESZK. M - 16.35

Giuseppe Maffei (Włochy)

Roman Usow (Rosja)

Bouabdellah Tahri (Francja)

Jakub Czaja

Mustafa Mohamed (Szwecja)

Simon Vroemen (Holandia)

Jermaine Mays (W. Bryt.)

Raphael Schaefer (Niemcy)

1500 m K - 16.50

Iris Fuentes-Pila (Hiszpania)

Kathleen Friedrich (Niemcy)

Anna Jakubczak

Helen Clitheroe (W. Bryt.)

Maria Martins (Francja)

Natalia Sydorenko-Tobias (Ukraina)

Julia Kosenkowa (Rosja)

Constantina Efentaki (Grecja)

200 m K - 17.00

Abi Oyepitan (W. Bryt.)

Muriel Hurtis (Francja)

Andżela Krawczenko (Ukraina)

Natalia Antiuch (Rosja)

Olga Kaitatzi (Grecja)

Cristina Sanz (Hiszpania)

Sina Schielke (Niemcy)

Anna Pacholak

200 m M - 17.10

Ronald Pognon (Francja)

Marcin Urbaś

Johan Wissman (Szwecja)

Caimin Douglas (Holandia)

Christian Malcolm (W. Bryt.)

Sebastian Ernst (Niemcy)

Marco Torrieri (Włochy)

Oleg Siergiejew (Rosja)

SKOK W DAL K - 17.10

Christelle Preau (Francja)

Katerina Czerniawska (Ukraina)

Irina Simagina (Rosja)

Yiannoula Kafetzi (Grecja)

Concepcio Montaner (Hiszpania)

Bianca Kappler (Niemcy)

Małgorzata Trybańska

Kelly Sitherton (W. Bryt.)

3 km Z PRZESZK. K - 17.20

Verena Dreier (Niemcy)

Justyna Bąk

Tina Brown (W. Bryt.)

Elodie Olivares (Francja)

Walentyna Gorpynycz (Ukraina)

Lubow Iwanowa (Rosja)

Constantina Kefala (Grecja)

Rosa Morato (Hiszpania)

RZUT OSZCZEPEM M - 17.20

Gabriel Wallin (Szwecja)

Nick Nieland (W. Bryt.)

Peter Esenwein (Niemcy)

Francesco Pignata (Włochy)

Elliot Thijsen (Holandia)

Aleksandr Iwanow (Rosja)

David Brisseault (Francja)

Dariusz Trafas

3 km M - 17.35

Wiaczesław Szabunin (Rosja)

Irba Lakhal (Francja)

Radosław Popławski

Henrik Skoog (Szwecja)

Gert-Jan Liefers (Holandia)

Christopher Thompson (W. Bryt.)

Wolfram Mueller (Niemcy)

Massimo Pegoretti (Włochy)

5 km K - 17.50

Maria Protopapa (Grecja)

Cristina Petite (Hiszpania)

Sabrina Mockenhaupt (Niemcy)

Wioletta Frankiewicz-Janowska

Paula Radcliffe (W. Bryt.)

Christelle Daunay (Francja)

Maryna Dubrowa (Ukraina)

Lilia Szobuchowa (Rosja)

4x400 m K - 18.10

Rosja

Grecja

Hiszpania

Niemcy

Polska

W. Brytania

Francja

Ukraina

4x400 m M - 18.20

Szwecja

Holandia

W. Brytania

Niemcy

Włochy

Rosja

Francja

Polska

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.