Podlascy kajakarze startują w Pucharze Świata juniorów

Kajakarze Sparty Augustów: 18-letnia Edyta Dzieniszewska i o rok młodszy Adam Milejczyk, a także kanadyjkarz Cresovii Białystok Michał Mróz dziś rozpoczną rywalizację w Pucharze Świata juniorów w niemieckim Bochum

- Zawody w Bochum będą najsilniej obsadzonymi regatami Pucharu Świata, przeznaczonymi dla juniorów - mówi Andrzej Siemion, trener augustowskiej Sparty. - W polskiej reprezentacji znalazła się też grupa młodych kajakarzy, którzy są przygotowywani pod kątem mistrzostw świata juniorów w 2005 roku. Wśród nich jest mój wychowanek Adam Milejczyk. Wszyscy prezentują wyrównany poziom, ale na sukcesy nie należy się nastawiać. Milejczyk wystartuje w osadzie K-2 na 500 m oraz na dystansie dwa razy dłuższym w K-4.

Start w Niemczech jest za to bardzo ważny dla Dzieniszewskiej, dla której będzie to ostatni tak poważny sprawdzian przed lipcowymi mistrzostwami Europy juniorów w Poznaniu.

- Według mnie Edyta to obecnie najlepsza juniorka w Polsce - mówi Jerzy Grąbczewski, klubowy trener augustowianki. - Potwierdziła to, wygrywając wiosenne konsultacje kadry narodowej. Wprawdzie później na bydgoskich eliminacjach do reprezentacji juniorek wypadła już nieco słabiej, ale wynikało to z lekkiego roztrenowania. Ma za sobą też start w zawodach Pucharu Świata na Słowacji, tam w K-1 na dystansie 1000 m była trzecia. W Bochum też powinna walczyć o podium.

Krystyna Głażewska, trenerka kadry narodowej juniorek, ustawia już Dzieniszewską pod kątem występu na mistrzostwach Europy. A tam nasza kajakarka wystąpi w K-2 (500 m) i K-4 (500 m), a także w K-1 (1000 m).

- Moja podopieczna ma taki męski styl pływania i już całkiem spore doświadczenie - uważa trener Grąbczewski. - To jej ostatni sezon w juniorkach, w którym ma całkiem realną szansę wywalczyć medal mistrzostw Europy. Taki sukces oznaczałby roczne stypendium Polskiego Związku Kajakowego.

W Bochum o prawo startu na mistrzostwach Europy powalczy też Michał Mróz z białostockiej Cresovii, który wystartuje w osadzie C-4 na 500 i 1000 metrów.

To nie koniec startów podlaskich zawodników. W weekend w czeskich Racicach z kadrą kanadyjkarzy wystąpi Paweł Skowroński z UKS Dojlidy Białystok. Białostoczanin w tym sezonie zajął już czwarte miejsce w mistrzostwach Europy seniorów w osadzie C-4 na 500 m, tym razem jednak Skowroński wystartuje w C-1 na dystansie 500 i 1000 m.