Widzew może utrzymać się w I lidze

Widzew nadal ma szanse na utrzymanie. Musi oczywiście wygrać dwa ostatnie mecze oraz liczyć na zwycięstwa Wisły Kraków z Polonią Warszawa oraz przynajmniej remis Groclinu Grodzisk ze Świtem Nowy Dwór. W przypadku korzystnych rezultatów łodzianie mogą wygrać tylko jeden mecz, a i tak zagrają w barażach

Zagrożonych spadkiem jest pięć drużyn. W teoretycznie najlepszej sytuacji jest GKS Katowice, który zdobył dotychczas 25 punktów. Na razie najmniej szans na pozostanie w ekstraklasie ma Widzew, bo jest ostatni i traci do GKS sześć punktów.

Do zakończenia sezonu zostały dwie kolejki. Łodzianie nie mają już szans na wyprzedzenie w tabeli katowiczan. Nawet gdyby obie drużyny miały tę samą liczbę punktów, wyżej będą katowiczanie, którzy mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Co innego, jeśli więcej zespołów będzie miało 25 punktów. Wówczas łodzianie są w najlepszej sytuacji - mogą nawet uniknąć baraży. Teraz końcówka tabeli wygląda tak:

W scenariuszach I-III bierzemy pod uwagę, że łodzianie zdobędą sześć punktów.

Wariant I,

najbardziej prawdopodobny: GKS Katowice zdobywa przynajmniej punkt w meczach z Wisłą Płock (wyjazd) i Legią (dom); Polonia przegrywa na wyjeździe z Wisłą Kraków oraz wygrywa u siebie z Górnikiem Zabrze; Górnik Polkowice pokonuje Lecha Poznań i przegrywa w Nowym Dworze ze Świtem, a Świt remisuje w Grodzisku z Groclinem. Wówczas tabela na zakończenie sezonu wyglądałaby tak:

Wszystkie drużyny mają po 25 punktów, a o kolejności decydują wyniki bezpośrednich spotkań (w nawiasie liczba punktów zdobytych między zainteresowanymi drużynami.

Wariant II,

w którym zakładamy takie same wyniki z jednym wyjątkiem - Świt remisuje z Górnikiem Polkowice. Wówczas tabela wygląda tak:

W przypadku wygranej polkowiczan w Nowym Dworze kolejność spadają te same drużyny, a Widzew też gra w barażach.

Wariant III,

Te same wyniki, co w I wariancie, tyle że GKS nie zdobywa nawet punktu. Oto kolejność:

Warianty IV i V,

Polonia i Polkowice zdobywają najwyżej punkt, a Widzew cztery (np. remis z Legią i zwycięstwo z Groclinem). Wówczas bez względu na inne wyniki łodzianie grają w barażach. Podopieczni Franciszka Smudy mogą nawet przegrać jeden z meczów, ale wtedy zespół ze stolicy i Górnik Polkowice nie mogą zdobyć nawet punktu.

Wariant VI

Widzew spada z ligi, bo zdobywa mniej niż trzy punkty.

Czy Widzew utrzyma się w ekstraklasie?