XXIX Międzynarodowy Turniej Wiosnyw Gimnastyce Artystycznej

GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA. Udział potwierdziło już 14 reprezentacji z całego świata, w tym z odległej Japonii i malowniczych Wysp Zielonego Przylądka.

Turniej Wiosny w gimnastyce artystycznej to jedna z największych imprez w kraju i równocześnie jedna z niewielu w międzynarodowej obsadzie, jakie w ciągu roku odbywają się w Szczecinie. W sobotę i niedzielę w hali przy ul. Świętoborzyców będą rywalizować juniorki i seniorki z 14 państw, m.in. z Białorusi, Czech, Kazachstanu, Norwegii i Rosji.

Wszystkich przyciąga tu wysoki poziom zawodów. Od kilku lat wysyłanie zaproszeń do federacji stało się niepotrzebne, bo zawodniczki wiedzą, że warto być w Szczecinie.

- W tym roku przyjadą do nas gimnastyczki nawet z Wysp Zielonego Przylądka - mówi Joanna Borkowska, organizatorka zawodów. - Same do nas zadzwoniły i prosiły o przysłanie zaproszenia, bo na jakiś zawodach usłyszały o naszym turnieju.

Jako jedne z pierwszych w czwartek przyjechały Japonki. Po terminie swój udział zgłosiła reprezentacja Izraela.

Tradycyjnie w obsadzie turnieju nie zabraknie światowej czołówki. W tym roku gwiazdami będą Białorusinki: czwarta w mistrzostwach świata w wieloboju Inna Zukawa oraz dziesiąta Swietłana Ruadlowa. Obie wystartują na tegorocznej olimpiadzie w Atenach.

Wśród uczestniczek będzie także reprezentacja Polski w składzie: mistrzyni kraju Magdalena Markowska oraz Joanna Mitrosz, Klaudia Rynkowska i Magdalena Gienieczko. Organizatorzy mają także przywilej zgłoszenia własnej drużyny. W barwach MKS-u Kusy wystąpią: seniorka Anna Zdun (objęta programem szkolenia olimpijskiego kadry C), Agata Żłobicka (z kadry narodowej seniorek) oraz juniorki: Alicja Kędziorska i Agata Tworek. Obie są objęte programem przygotowań olimpijskich do igrzysk w 2008 r. w Pekinie.

Turniej Wiosny jest jednocześnie kolejnym memoriałem wybitnej szczecińskiej gimnastyczki Anny Kłos-Sulimy.

Program zawodów

Sobota. Godz. 14 - start juniorek, godz. 16 - uroczyste otwarcie, godz. 16.30 - start seniorek, godz. 18.15 - pokazy.

Niedziela. Godz. 11 - start juniorek, godz. 12.50 - start seniorek, godz. 14.30 - pokazy przygotowane przez organizatora zawodów, godz. 15 - uroczyste zakończenie turnieju.