Znani śląscy trenerzy zagrają w filmie

Na boisku piłkarskim położonym na os. A w Tychach powstaje film, który znajdzie się na multimedialnej płycie ?Atlas ćwiczeń piłkarskich?. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Marcin Kuśmierz, trener Parafialnego Uczniowskiego Katolickiego Klubu Sportowego Chrzciciel Tychy

Na boisku położonym na os. A w Tychach powstaje film, który znajdzie się na multimedialnej płycie "Atlas ćwiczeń piłkarskich". Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Marcin Kuśmierz, trener Parafialnego Uczniowskiego Katolickiego Klubu Sportowego Chrzciciel Tychy

- Szukałem książek przydatnych przy prowadzeniu treningu. Większość publikacji powstała jeszcze w latach 70. Są napisane nieciekawym językiem. Na dodatek żyjemy w takich czasach, że młodzież nie lubi czytać książek. Wpadłem więc na pomysł, żeby podstawy treningu pokazać w formie prezentacji multimedialnej - mówi Kuśmierz. - Nasze wydawnictwo będzie przeznaczone dla początkujących trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz młodych piłkarzy - dodaje.

Trener Chrzciciela zaprosił do współpracy śląskich szkoleniowców. - Kilka osób odmówiło, tłumaczyli się głównie brakiem czasu - dodaje.

Zaproszenie przyjęli: Władysław Żmuda, Edward Lorens, Marek Wleciałowski (drugi trener Górnika Zabrze) i Marek Szymiński (trener AKS Mikołów). Na płycie znajdzie się zestaw ponad 200 ćwiczeń poświęconych nauczaniu i doskonaleniu techniki.

Najbardziej znanym szkoleniowcem z tego grona jest Żmuda. Trener pochodzący z Rudy Śląskiej ma na swoim koncie dwa tytuły mistrza Polski - ze Śląskiem Wrocław i Widzewem Łódź, doprowadził też do mistrzostwa kraju tunezyjski Esperance. Obecnie jest pracownikiem katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. - W Polsce bardzo brakuje takich wydawnictw. Praca nad filmem była bardzo interesująca - mówi Żmuda.

Głównym realizatorem filmu jest Roman Kokot, właściciel firmy zajmującej się wideorejestracją. - Wcześniej filmował głównie śluby i komunie, ale i na boisku daje sobie świetnie radę - chwali Kuśmierz.

W instruktażowych lekcjach uczestniczą głównie młodzi piłkarze Chrzciciela. Szczególnie trudne ćwiczenia wykonują piłkarze GKS Tychy: Andrzej Szłapa, Michał Słonina i Grzegorz Bogdan.

- Wiadomo, że nie zawsze wszystko się układa tak, jak powinno. Czasami piłka się nie słucha i gdzieś odskoczy. Od czego są jednak duble! Najmilej wspominam pracę z trenerem Żmudą. Nagrywaliśmy wtedy zwody i drybling, a to lubię najbardziej - zdradza Szłapa, który w ubiegłym sezonie w barwach Cleareksu Chorzów był najlepszym piłkarzem ligi halowej.

Na płycie znajdą się też informacje dotyczące medycyny sportu. Doktor Krzysztof Ficek przygotuje materiał dotyczący leczenia urazów, a doktor Jakub Tardaj zajmie się tajnikami odnowy biologicznej. O żywieniu w sporcie napisze Zbigniew Andrzejewski.

"Atlas ćwiczeń piłkarskich" ma być gotowy przed wakacjami. - Jeszcze nie zdecydowaliśmy się na sposób dystrybucji. Możliwości są trzy: zwrócimy się o pomoc do okręgowych związków piłki nożnej, podpiszemy umowę z jednym wydawnictw lub dodamy płytę jako insert do jednej z gazet - tłumaczy Kuśmierz.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Wszyscy występują przed kamerą bezpłatnie. Dochód ze sprzedaży płyty zostanie przeznaczony na działalność PUKKS Chrzciciel i renowację boiska w Tychach Czułowie.

Kto co przygotował

Edward Lorens - wślizg i odbiór piłki

Marek Szymiński - prowadzenie i uderzenie piłki

Marek Wleciałowski - przyjęcie piłki i gra ciałem

Władysław Żmuda - zwód i drybling

Marcin Kuśmierz - gra bramkarza i wyrzut piłki z autu