Wisła rozstawiona w eliminacjach LM?

Jeśli Wisła Kraków zdobędzie mistrzostwo Polski, po raz pierwszy polski zespół może być rozstawiony w eliminacjach do Champions League i uniknie wielkich rywali

W III, decydującej fazie eliminacji Ligi Mistrzów rozstawia się 16 zespołów o największym dorobku w pucharach i losuje do nich 16 nierozstawionych rywali. Przy ustalaniu rankingu do rozstawienia brane są pod uwagę osiągnięcia klubów w rozgrywkach europejskich w ostatnich pięciu sezonach. Za zwycięstwo przyznawane są dwa punkty, za remis - jeden. UEFA bierze pod uwagę rozgrywki grupowe Ligi Mistrzów - bez eliminacji - i Puchar UEFA od I rundy. Po jednym punkcie bonusowym kluby otrzymują za awans do fazy grupowej LM i za wyjście z grupy. We wszystkich pucharach bonusy należą się też za przejście każdego etapu począwszy od ćwierćfinału. Do tego dolicza się jedną trzecią tzw. współczynnika federacji (tu sumuje się punkty zdobyte przez wszystkie kluby i dzieli się przez liczbę uczestników; w tym wypadku liczy się też 50 procent "oczek" zdobytych w eliminacjach rozgrywek europejskich).

W tym roku krakowianie po raz ostatni są "obciążeni" sezonem 1999/2000, w którym z powodu bandyckiego wybryku pseudokibica, który rzucił nożem w Dino Baggio z Parmy, byli wykluczeni z europejskich rozgrywek. Mimo zerowego dorobku w tym czasie, a dzięki wspaniałemu sezonowi 2002/03 (wyeliminowanie m.inn. AC Parmy i Schalke) ekipa Henryka Kasperczaka zgromadziła 31,177 pkt rankingowych (łącznie ze współczynnikiem federacji). To daje jej obecnie najwyższe "nierozstawione" miejsce w ostatniej fazie eliminacji LM. Ma jednak szansę na awans do grupy drużyn rozstawionych.

Benfica dla Wisły

Krakowianie awansowali tak wysoko ze względu na korzystny układ w ligach tureckiej (zwycięstwa Fenerbahce i Trabzonsporu dające tym drużynom odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w lidze) i portugalskiej (Benfica, pokonując Sporting, zapewniła sobie wicemistrzostwo). Do pełni szczęścia brakowało triumfu w Champions League Deportivo, co gwarantowałoby hiszpańskiej drużynie występ w fazie grupowej przyszłorocznej edycji LM bez eliminacji, a w konsekwencji odbierało to miejsce mistrzowi Turcji. Zarówno Fenerbahce, jak i Trabzonspor nie będą rozstawione w eliminacjach, gdyż mają gorszy współczynnik niż wiślacy.

Niepowodzenie Dudka to szczęście Wisły

Kto jeśli nie Deportivo może pomóc Wiśle? Aston Villa! Jeżeli zespół z Villa Park (ma również gorszy współczynnik niż wiślacy) nadrobi punkt straty do zajmującego czwarte miejsce w Premiership Liverpoolu, to również "Biała Gwiazda" będzie miała uproszczoną drogę do Ligi Mistrzów. W najbliższej kolejce obydwa zespoły grają na wyjazdach (Villa z Southampton, a Liverpool z Birmingham), z kolei na koniec sezonu Villa podejmuje Manchester United, a ekipa Jerzego Dudka - Newcastle, które również liczy się w walce o czwartą pozycję (Newcastle jest wyżej w rankingu od Wisły).