Botero wygrał 15. etap Tour de France

Kolumbijczyk Santiago Botero wygrał najdłuższy etap tegorocznego wyścigu. Nie zmieniło to klasyfikacji generalnej. Niezagrożonym liderem Wielkiej Pętli nadal jest Lance Armstrong.

Botero zwyciężył na drugim etapie w tym roku i trzecim w karierze. Dwa lata temu przekroczył pierwszy linię mety w Briançon, gdzie kończył się jeden z najtrudniejszych etapów TdF 2000. Tydzień temu w Lorient Kolumbijczyk powtórzył wyczyn z Briançon - przejechał najszybciej trasę czasówki.

Botero wygrywa więc z Armstrongiem i w górach, i w jeździe na czas, ale nie potrafi go wyprzedzić w klasyfikacji końcowej. - Bo kolarstwo to nie matematyka, nie dodaje się etapu do etapu - mówi. Po sukcesie w Lorient Kolumbijczyk osłabł w Pirenejach, a na Mont Ventoux przeżył wielki kryzys. Przyjechał na 56. pozycji. Dzień przerwy był więc dla pochodzącego z Medellin absolwenta ekonomii upragnioną chwilą wytchnienia. I dodał mu sił. Wraz z sześcioma zawodnikami uciekał wczoraj przez 160 km. Zaatakował na podjeździe na Les Deux Alpes - stosunkowo łagodnym jak na Alpy wzniesieniu - gdzie znajdowała się meta. Dojechał do niej z blisko dwuminutową przewagą nad Belgiem Mario Aertsem.

Trójka prowadzących w Tourze zawodników - Lance Armstrong, Joseba Beloki i Rajmondas Rumsas dokładnie w odwrotnej kolejności przyjechała 6.41 minuty za Kolumbijczykiem. Niewiele później Dariusz Baranowski i Piotr Wadecki. Dwaj Polacy awansowali do pierwszej trzydziestki wyścigu. Baranowski próbował w jednej z ucieczek dogonić grupę Botero. Zrezygnował po kilku kilometrach.

Dziś bardzo trudny etap z przejazdem przez Galibier, Madelaine i metą w La Plagne.

Wyniki 15. etapu, Vaison-la-Romaine - Les Deux Alpes (226,5 km):

1. S. Botero (Kolumbia/Kelme) 5:55.16 - przeciętna 38,253 km/godz.

2. M. Aerts (Belgia/Lotto) 1.51 min. straty;

3. A. Merckx (Belgia/Domo Farm-Frites) 2.30

...

7. R. Rumsas (Litwa/Lampre) 6.41;

8. J. Beloki (Hiszpania/ONCE);

9. L. Armstrong (USA/US Postal) wszyscy ten sam czas...

21. D. Baranowski (iBanesto.com) 7.21;

39. P. Wadecki (Domo Farm-Frites) 8.36.

Klasyfikacja generalna:

1. Armstrong 62:53.36;

2. Beloki 4.21;

3. Rumsas 6.39...

28. Wadecki 28.43;

29. Baranowski 28.50.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.