Raport UEFA przed Euro 2012: Kibole-rasiści problemem Polski i Ukrainy

Blisko 200 przypadków przestępstw na tle rasistowskim w związku z meczami piłkarskimi w Polsce i na Ukrainie wskazuje raport, który na zlecenie UEFA przeprowadziło Centrum Monitorowania Europy Wschodniej. Jego pierwsze wyniki opublikował na swoich stronach internetowych dziennik Guardian, który pisze, że antysemickie hasła, obrażanie czernoskórych graczy i kibolskie wybryki u gospodarzy Euro 2012 są normą.

Weź udział w ankiecie o Euro 2012 i wygraj IPada! ?

Raport UEFA ma opublikować w niedzielę, 15 miesięcy przed rozpoczęciem turnieju w Polsce i na Ukrainie. Raport obejmuje ostatnie 18 miesięcy, dziennikarze Guardiana jego szczątkowe wyniki zaprezentowali na stronie internetowej gazety. Pisza, że raport wskazuje na blisko 200 przypadków przestępstw na tle rasistowskim w obu krajach-organizatorach, z czego aż 133 miało miejsce w Polsce.

Raport wymienia między innymi incydent z marca 2010 roku, z meczu Ekstraklasy pomiędzy Polonią Warszawa a Arką Gdynia, gdy kibole wywiesili transparent z symbolem "Totenkopf" - takiego podczas drugiej wojny światowej używało nazistowskie SS oraz drugi "Stop Islamizacji Europy".

W raporcie jest mowa także o 20 przypadkach przestępstw przeciwko ciemnoskórym osobom, w tym o żądaniach kiboli Lechii Gdańsk, którzy domagali się by Brazylijczyk Luiz Carlos Santos Deleu był ostatnim ciemnoskórym zawodnikiem tego klubu.

Odnotowano także 36 antysemickich incydentów. Zdaniem gazety najbardziej szokujące były wydarzenia podczas derbów Rzeszowa pomiędzy Stalą a Resovią, gdy kibole tego drugiego klubu trzymali flagę z napisem "Śmierć garbatym nosom", a oprócz tego transparentu nad głowami kiboli Resovii wędrował jeszcze większy transparent - z przekreślonym Żydem w jarmułce.

Zdecydowanie mniej incydentów odnotowano na Ukrainie (62), ale były one nie mniej groźne. "Guardian" daje przykład zamieszek podczas derbów Kijowa Arsenału z Dynamem. 30 kiboli Arsenału, znanych z lewackich poglądów, zostało zaatakowanych przez 50 neonazistów Dynama. Padały okrzyki "Heil Hitler" i "White Power", jeden z kibiców Arsenału został trzykrotnie dźgnięty nożem w plecy, inni trafili do szpitala z mniejszymi obrażeniami.

Po zeszłotygodniowych wybrykach polskich kiboli na Litwie Martin Keller, dyrektor ds. Euro 2012 w UEFA, powiedział, że polscy kibice mają "spory problem wizerunkowy". O wybrykach polskich kiboli pisały największe światowe serwisy, a prezydent UEFA Michel Platini zapowiedział, że podczas Euro 2012 będzie 'zero tolerancji" dla kiboli.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Więcej o: