Tour de France. Santiago Botero wygrał czasówkę

Lance Armstrong przegrał. Zwycięzca trzech ostatnich Tour de France był drugi w 52 kilometrowej jeździe indywidulanej na czas. . Stracił 11 sekund do Kolumbijczyka Santiago Botero. Żółtą koszulkę lidera zachował Igor Gonzalez de Galdeano.

- Jestem trochę załamany, ale ten wyścig trwa trzy tygodnie - mówił po etapie Amerykanin. W ostatnich trzech latach na dziewięć czasówek Armstrong wygrał siedem. Dwie porażki poniósł w prologach, które ze względu na krótki dystans nie są traktowane zbyt poważnie przez specjalistów od jazdy indywidualnej na czas.

W tym sezonie u kolarza US Postal widać było jednak symptomy kryzysu w tego typu etapach. Armstrong przegrał cztery czasówki. W marcu podczas wyścigu Criterium International był trzeci za Jensem Voigtem i Jose Martinezem. W maju w Midi Libre wyprzedził go Igor Gonzalez de Galdeano. Przed miesiącem w prestiżowym Dauphine Libere najpierw przyjechał daleko w prologu (piąta pozycja) a potem w 42-kilometrowej czasówce uległ Botero. Armstrong wygrał tylko prolog tegorocznego Tour de France w Luksemburgu.

Amerykanin wyruszył na 52-kilometrową trasę etapu z ósmej pozycji w klasyfikacji generalnej. Przez cały czas jechał rytmicznie na miękkim przełożeniu co sprawiało wrażenie, że był szybszy niż rywale. Już na pierwszym punkcie pomiaru czasu okazało się, że tym razem było to mylące. Gdy przejechał 20 kilometr zajmował trzecią pozycję. Kilka minut później kiedy w tym samym miejscu pojawił się Gonzalez de Galdeano okazało się, że również Hiszpan wyprzedza kolarza US Postal. Potem Armstrong nadrabiał dystans do Ukraińca Serhija Honczara - mistrza świata z Plouay w 2000 roku i lidera wyścigu Gonzaleza do Galdeano. Wyprzedził ich. Do Botero stracił jednak w Lorient 11 sekund.

To nie dużo, zwłaszcza że Kolumbijczyk w klasyfikacji generalnej zajmował odległą pozycję i na razie nie zagraża Armstrongowi. Gonzalez de Galdeano stracił do zwycięzcy ostatnich TdF osiem sekund i wyprzedza go o zaledwie 26. Ale w świadomości rywali liczy się po dziewiątym jeden fakt - Amerykanin przegrał.

- Tour się jednak zmienił. Armstrong nie jest już tak silny w czasówkach jak w ostatnim roku. Oczywiście pozostaje moim głównym przeciwnikiem, ale wyścig chyba jest bardziej otwarty - powiedział na mecie Gonzalez de Galdeano.

Pewny siebie nawet bardziej niż spokorniały Armstrong jest dyrektor grupy US Postal Johan Bruyneel. - Tegoroczny Tour rozstrzygnie się w ostatnich tygodniu w górach i nie zamierzaliśmy składać ofiary w czasówce. W niej Botero i Galdeano są głównymi rywalami Lance'a, ale w górach nie zyskają nad nim ani sekundy - mówi Bruyneel.

A góry zaczynają się już za dwa dni. Dziś kolarze mają dzień przerwy i dwoma samolotami Air France przelecą 470 km z Lorient do Bordeaux. Jutro jeszcze dosyć spokojny etap z Bazas do Pau, a w czwartek finisz na liczącej 1715 m npm pirenejskiej górze La Mongie.

W Pireneje karawana Tour de France wjedzie z dwoma Polakami, którzy pojechali w czasówce przyzwoicie. Dariusz Baranowski zajął 27. miejsce, a Piotr Wadecki 58. Baranowski awansował na 25. miejsce w klasyfikacji generalnej.