Hokeistka Stoczniowca Gdańsk przeszła do historii

Aleksandra Berecka to zdobywczyni pierwszego w historii polskiego, kobiecego hokeja na lodzie, gola na imprezie mistrzowskiej. Atakująca Stoczniowca zdobyła go w wygranym 23:0 meczu z Irlandią.

Stań się fanem Trójmiasto - Sport.pl na portalu Facebook

Polki uczestniczą w turnieju mistrzostw świata Dywizji V, które odbywają się w Bułgarii. To dla nich pierwszy start na imprezie rangi mistrzowskiej, choć kobiecy hokej na lodzie ma w Polsce już kilka lat tradycji.

Podopieczne trenera Marka Kozyry (w sztabie szkoleniowym znajduje się m.in. były hokeista Stoczniowca Rafał Twardy) mają już za sobą dwa spotkania, w których strzeliły aż 42 bramki! Po rozgromieniu Irlandii biało-czerwone miały trochę więcej litości dla Bułgarek, z którymi wygrały "tylko" 19:0. O tym jak wyglądały te mecze świadczy statystyka celnych strzałów (oczywiście na korzyść Polek): w meczu z Irlandią 133:6, a w spotkaniu z Bułgarią 107:4!

Berecka, kapitan polskiego zespołu, zdobyła w tych meczach 4 gole, ale i tak najważniejszy był ten pierwszy w meczu z Irlandią. Padł on już w 18 sekundzie, a asystę przy bramce hokeistki Stoczniowca zaliczyła Agnieszka Grzymiesławska (Naprzód Janów). Co ciekawe udział przy drugim golu dla Polek miała inna zawodniczka Stoczniowca Joanna Detmer, która wyłożyła krążek Katarzynie Frąckowiak (Unia Oświęcim). Zarówno Berecka, jak i Detmer to klubowe podopieczne hokeisty Stoczniowca Artura Kosteckiego.

Przed polkami na turnieju w Bułgarii jeszcze dwa mecze: z Hiszpanią (18 marca) i Turcją (19 marca). W obu będą zdecydowanymi faworytkami.