Serena Williams wygrała Wimbledon

Serena Williams pokonała starszą siostrę Venus w finale Wimbledonu. To drugie zwycięstwo młodszej z sióstr w drugim, kolejnym finale turnieju wielkoszlemowego. Poprzednio była lepsza na Roland Garros.

Przed czterema tygodniami obydwie tenisistki spotkały się w finale w Paryżu. Wtedy także w dwóch setach lepsza była Serena. A w ogóle był to trzeci wielkoszlemowy finał z udziałem sióstr Williams. We wrześniu 2001 roku spotkały się w tej fazie nowojorskiego US Open. Zwyciężyła wtedy Venus, która wygrywała Wimbledon w ostatnich dwóch sezonach. Jednocześnie był to pierwszy wimbledoński finał z udziałem rodzeństwa od 1884 roku, kiedy w decydującym meczu zmierzyły się Brytyjki Maud i Lilian Watson.

W sobotę, w pierwszym secie tenisistki dwukrotnie przełamały swoje podania i o losach tej partii musiał zadecydować tie-break, który Serena Williams zakończyła wygrywając 7:4. Zdobyła punkt przy serwisie rywalki w trzecim i piątym

gemie, ale siostra zrewanżowała się jej tym samym odpowiednio w czwartym i szóstym. Set trwał 44 minuty.

Druga partia, do stanu 3:2 dla Sereny, toczyła się zgodnie zasadą własnego serwisu. W szóstym gemie przełamała podanie siostry, ale chwilę później straciła tę przewagę. Dwa kolejne gemy znowu jednak zdobyła Serena, która zakończyła

spotkanie wygrywającym serwisem po godzinie i 18 minutach, wykorzystując drugą piłkę meczową.

Serena Williams, już w czwartek - pokonując w półfinale Francuzkę Amelie Mauresmo - zapewniła sobie awans na pierwsze miejsce w rankingu tenisistek WTA Tour. Wyprzedzi w tej klasyfikacji Venus. W Wielkim Szlemie za zwycięstwo w turnieju uzyskuje się 650, a za dojście do finału - 456 pkt.

Serena Williams odebrała w sobotę czek na 486 tysięcy funtów (714,4 tys. dol.), a jej siostra musiała się zadowolić połową tej

kwoty.

W sobotę po południu, zanim rozpoczął się finał kobiet, wyłoniono drugiego finalistę rywalizacji mężczyzn.

Został nim nieoczekiwanie Argentyńczyk David Nalbandian (nr 28), po pięciosetowym maratonie - rozpoczętym w piątek wieczorem - pokonując Belga Xaviera Malisse'a 7:6 (7-2), 6:4, 1:6, 2:6, 6:2. Spotkanie to przerwano w piątek po zakończenia czwartego seta z powodu zapadających ciemności. W niedzielę Nalbandian, który po raz pierwszy w karierze osiągnął

wielkoszlemowy finał, zmierzy się z najwyżej rozstawionym w turnieju Australijczykiem Lleytonem Hewittem. Początek meczu

zaplanowano na godzinę 15.

Argentyńczyk jest pierwszym od 1959 roku graczem z Ameryki Południowej, który awansował do ostatecznej rozgrywki. Wtedy udało się to Peruwiańczykowi Alexowi Olmedzie. Malisse byłby pierwszym Belgiem w finale Wimbledonu. Nalbandian i Hewitt grali ze sobą tylko raz. Na wolnej nawierzchni w Barcelonie 6:2, 6:4 wygrał Australijczyk.

Finał singla kobiet: Serena Williams (USA, 2) - Venus Williams (USA, 1) 7:6 (7-4), 6:3.

Półfinał singla męczyzn: David Nalbandian (Argentyna, 28) - Xavier Malisse (Belgia, 27) 7:6 (7-2), 6:4, 1:6, 2:6, 6:2.

Półfinały debla mężczyzn: Mark Knowles, Daniel Nestor (Bahamy, Kanada, 2) - Bob Bryan, Mike Bryan (USA, 6) 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 7:6 (7-4); Jonas Bjorkman, Todd Woodbridge (Szwecja, Australia, 5) - Donald Johnson, Jared Palmer (USA, 1) 7:5, 6:4, 1:6, 2:6, 6:2.

Półfinały debla kobiet: Serena Williams, Venus Williams (USA, 3) - Anna Kurnikowa, Chanda Rubin (Rosja, USA) 6:7 (3-7), 6:0, 6:3; Virginia Ruano-Pascual, Paola Suarez (Hiszpania, 2) - Cara Black, Jelena Lichowczewa (Zimbabwe, Rosja, 4) 6:3, 3:6, 6:4.

SYLWETKA MISTRZYNI

Serena Williams (USA, 2)

wiek - 20 lat

wzrost - 173 cm

waga - 60 kg

data urodzenia - 26 września 1981

miejsce urodzenia - Saginaw w stanie Michigan (USA)

miejsce zamieszkania - Palm Beach Gardens w stanie Floryda (USA)

praworęczna, gra oburęczny bekhend

przeszła na zawodowstwo we wrześniu 1995 r.