Liga w TVN?

TVP nie przedłużyła umowy na pokazywanie fragmentów meczów polskiej ligi . Wszystko wskazuje na to, że ekstraklasa znajdzie się w TVN.

Liga w TVN?

TVP nie przedłużyła umowy na pokazywanie fragmentów meczów polskiej ligi . Wszystko wskazuje na to, że ekstraklasa znajdzie się w TVN.

W maju ubiegłego roku TVP po długich miesiącach negocjacji wykupiła od Canal+ sublicencję na prezentowanie polskich rozgrywek ligowych. Telewizja publiczna mogła dzięki temu pokazywać skróty spotkań w magazynie "Gol", a także bramki z wybranych meczów we wszystkich programach informacyjnych. Po zakończeniu sezonu umowa wygasła. Na początku sierpnia zaczyna się nowy. Andrzej Placzyński z firmy Sportfive, która w imieniu Canal+ sprzedaje sublicencję, mówi, że dla niego negocjacje z TVP to jeszcze ciągle sprawa otwarta. Jednak w jego głosie nie słychać wielkiego optymizmu.

Sylwester Grzeszczak, zastępca szefa redakcji sportowej 2 TVP, w zasadzie to potwierdza.

- W sprawie ligi na razie jest cisza - mówi. - Pośrednik - firma Sportfive - złożyła propozycję, ale rozmów nie ma. W czasie wakacji w naszej ramówce nie pojawi się magazyn "Gol". Gdyby ewentualnie wrócił, to dopiero jesienią, od 8 września.

Telewizji publicznej nowa propozycja nie odpowiadała, ponieważ musiałaby zapłacić nie mniej niż przed rokiem, czyli ok. 1,5 mln dolarów. Niedawno zaś wyłożyła już 7 mln na prawa do wybranych meczów mundialu, które odkupiła od Polsatu. TVP nadal nie miałaby możliwości pokazywania całych spotkań, ale ligowe transmisje i tak specjalnie nie interesują szefów Telewizji Polskiej, ponieważ mają - według nich - zbyt małą oglądalność.

Całkiem odmienna opinia na temat polskiej ligi panuje w TVN. Stacja ta wyraziła zainteresowanie piłkarską ekstraklasą. Co prawda jej propozycja nie jest specjalnie atrakcyjna finansowo (mówi się o kwocie ok. 1 mln dol.), ale programowo bardzo ciekawa. Telewizja ta mogłaby bowiem promować polską piłkę i w głównym kanale, i w TVN 24, i w TVN Siedem.

- Na razie musimy zrezygnować z wielkich zysków i pomyśleć o wypromowaniu polskiej ligi - komentuje Andrzej Placzyński. - Stacja ta złożyła konkretną propozycję. Niebawem znów się spotkamy. TVN przygotowywałaby magazyn, który zapowiada się bardzo ciekawie, miałaby prawa do newsów, pokazywałaby 3-5-min skróty. Czy także transmisje na żywo? To wszystko kwestia dyskusji. W tym sezonie to niemożliwe, ale w przyszłym...

Oprócz tego w stacji należącej do koncernu ITI byłyby także prezentowane rozgrywki o Puchar Polski. Zdaniem Placzyńskiego jego formuła się zmieni, znów będzie np. jeden mecz finałowy. Na żywo mogłaby pokazać go - z wielką pompą - właśnie TVN.

- Dla nas nie ma znaczenia, czy sublicencję kupi TVN, czy TVP. Najważniejsze, żeby rozmowy z jedną z telewizji otwartych zakończyły się porozumieniem, bo są bardzo trudne. A przecież my nie stawiamy wielkich wymagań finansowych - mówi Jacek Okieńczyc, dyrektor ds. biznesu sportowego Canal+.

Andrzej Placzyński dodaje, że nie ma możliwości, by prawo do pokazywania skrótów polskiej ligi miały i TVP, i TVN.

Liczby "Gola"

1 264 052

tyle osób oglądało w 2 TVP najmniej popularne wiosenne wydanie magazynu z czwartku 25 kwietnia. Niewiele więcej osób zgromadził "Gol" w niedzielę 5 maja - 1 270 294.

2 139 681

tylu kibiców oglądało najpopularniejszego "Gola" 26 maja

1 600 329

średnia liczba widzów oglądających magazyn wiosną

dane: AGB Polska

Copyright © Agora SA