Hofer dla Gazety: Będą powtórki wideo w skokach

- Dodatkowa kamera i monitory dla sędziów to innowacje, które od przyszłego sezonu chce wprowadzić FIS do oceny skoków narciarskich - mówi Gazecie dyrektor PŚ w skokach narciarskich.

Hofer dla Gazety: Będą powtórki wideo w skokach

- Dodatkowa kamera i monitory dla sędziów to innowacje, które od przyszłego sezonu chce wprowadzić FIS do oceny skoków narciarskich - mówi Gazecie dyrektor PŚ w skokach narciarskich.

Niespełna dwa miesiące temu, przebywający w Krakowie dyrektor konkurencji klasycznych FIS Szwed Bengt Erik Bengtsson zapowiadał zmniejszenie liczby sędziów, oceniających skoki narciarskie oraz zmianę skali ocen. Jednak podczas ostatniej konferencji przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), która odbywała się od piątku do niedzieli w Krakowie, odrzucono te pomysły.

Wojciech Lubiński: Dlaczego projekt zmian nie uzyskał poparcia?

Walter Hofer, dyrektor PŚ w skokach narciarskich: Podobnych pomysłów na uatrakcyjnienie skoków, a zwłaszcza ułatwienie telewidzom oglądania zmagań skoczków mieliśmy co najmniej dziesięć. Uznaliśmy, że nie ma potrzeby ograniczania liczby sędziów do trzech, a tym bardziej zmiany skali ocen na punktację od 0 do 5...

Ale zgodzi się pan, że obecna punktacja jest wciąż mało zrozumiała dla niektórych kibiców.

- To dyskusyjna sprawa, ale bądźmy szczerzy - wartość sędziowskich ocen nie powinna być dla kibiców aż tak ważna. Wszyscy mówią, że obecnie sport powinien być prosty w odbiorze i podają przykład piłki nożnej. A ja pytam, czy futbol jest zrozumiały dla wszystkich? Przecież większość widzów ciągle ma problemy z określeniem tego, co to jest spalony. Więc jeśli skoki narciarskie są skomplikowane, to dlaczego cieszą się aż taką popularnością?

Czy to oznacza, że nie będzie w najbliższym czasie żadnych innowacji w skokach?

- Będą. Już od tegorocznych letnich zawodów PŚ wprowadzamy dodatkową kamerę rejestrującą lądowanie zawodnika. Dzięki niej każdy sędzia wyposażony w monitor, będzie mógł zobaczyć powtórkę lądowania. Ocena skoku potrwa o kilka sekund dłużej, ale sędziowie nie będą mieli już żadnych wątpliwości.

Ponadto tego lata testujemy system oceniania samego lądowania zawodnika z pominięciem fazy lotu. Niewykluczone, że te nowinki wprowadzimy w życie już od sezonu 2003/04.

Kiedy kibice w Polsce znów zobaczą najlepszych skoczków świata?

- Zaplanowaliśmy rozegranie dwudniowych zawodów o Puchar Świata w Zakopanem na 18 i 19 stycznia 2003 roku. Chcemy też przeprowadzić w tym mieście turniej skoków przy sztucznym świetle.

Walter Hofer

Austriak. W latach 80-tych pracował z kadrą austriackich skoczków (m.in. z Ernstem Vettori i Andreasem Felderem), potem trenował zawodników niemieckich. Od 1992 roku działacz FIS-u i dyrektor PŚ w skokach narciarskich.