MŚ 2010. Postępowanie dyscyplinarne w kadrze Francji

Francuska federacja piłkarska rozpoczęła postępowanie dyscyplinarne wobec pięciu piłkarzy, którzy podczas mundialu w RPA ogłosili strajk. Nicolas Anelka, Franck Ribery, Eric Abidal, Jeremy Toulalan oraz kapitan Patrice Evra będą przesłuchiwani przez komisję pod koniec sierpnia.

Rada federacji poprosiła komisję dyscyplinarną o rozpoczęcie dochodzenia po zapoznaniu się z raportem komisji śledczej. Dotyczył on strajku, jaki na zgrupowaniu w RPA ogłosili piłkarze. Zbojkotowali oni trening protestując w ten sposób przeciwko odsunięciu od zespołu Nicolasa Anelki. Napastnik zwymyślał trenera Raymonda Domenecha, za co wrócił przedwcześnie do domu.

Mimo, że w bojkocie uczestniczyli wszyscy - 23. piłkarze reprezentacji, to postępowanie będzie dotyczyć tylko pięciu z nich. - To wyważona decyzja - powiedział członek komisji Laurent Davenas. - Byłoby niemożliwe prosić komisję dyscyplinarną o przesłuchanie wszystkich 23. zawodników. Staraliśmy się skupić tylko na niektórych i mamy poczucie, że kilku piłkarzy odegrało kluczową rolę w tym strajku - dodał.

Piłkarze zaakceptowali już "zbiorową odpowiedzialność" w tej sprawie, a karą jaką nałożył na nich nowy szkoleniowiec reprezentacji Laurent Blanc jest niepowołanie całej 23-ki na towarzyski mecz z Norwegią. Trener ma jednak nadzieję, że federacja nie nałoży kary dłuższego wykluczenia piłkarzy, bez których może być ciężko walczyć w eliminacjach do Euro 2012.

"Decyzja o strajku była głupia" - przyznał Hugo Lloris ?

Więcej o: