Tour de Pologne. Kolarze Lampre najszybsi w Cieszynie

Pierwszy górski etap 67. Tour de Pologne zakończył się tak jak trzy poprzednie, czyli wygraną sprintera. Na dwóch pierwszych miejscach na cieszyński rynek wjechali zawodnicy grupy Lampre - Włoch Mirco Lorenzetto i Słoweniec Grega Bole. Za nimi finiszował zwycięzca naszego narodowego wyścigu z ubiegłego roku Alessandro Ballan (BMC). Lorenzetto, który tym razem jedzie na własne konto, a nie tak jak zwykle pomaga w końcówkach etapów słynnemu Alessandro Petacchiemu, został nowym liderem. Najlepszy z Polaków Marek Rutkiewicz był dziesiąty.

Środa 4 sierpnia przejdzie do historii, bo pierwszy raz TdP wyjechał poza granice Polski. Dokładnie o godz. 18.01 Holender przekroczył most Wolności na Olzie i wjechał do Czech. W Czeskim Cieszynie wygrał jeszcze lotny finisz, a potem został wchłonięty przez dzielący się na wymagających rundach peleton. Na pierwszej z nich zaatakował mistrz Polski w jeździe na czas Jarosław Marycz (Saxo Bank). Do Polaka doskoczył Włoch Marco Marcato. Kolarz bardzo aktywnej na tym etapie grupy Vacansoleil wkrótce już sam jechał na czele. Na końcu drugiej pętli podniósł nawet ręce do góry w geście triumfu, ale sędziowie dali mu znać, że to jeszcze nie koniec. Do decydującej o losach zwycięstwa akcji doszło na ostatnich 500 metrach. Wtedy zawodnicy wjechali na stromy (średnia ponad 5 proc.), brukowany podjazd prowadzący do wypełnionego kibicami cieszyńskiego rynku. Na nim klasą dla siebie byli zawodnicy Lampre. - To był dla mnie idealny etap, pasowała mi zwłaszcza końcówka - cieszył się Lorenzetto.

W czwartek kolarzy czeka najtrudniejszy etap. Na trasie pięć rund z podjazdem pod Zameczek, a na koniec wjazd na Równicę. Atak zapowiedział najlepszy polski zawodnik ostatnich lat Sylwester Szmyd z grupy Liquigas.

IV etap (Tychy - Cieszyn, 178 km): 1. M. Lorenzetto (Włochy), 2. G. Bole (Słowenia, obaj Lampre), 3. A. Ballan (Włochy, BMC)... 10. M. Rutkiewicz (reprezentacja Polski) - wszyscy 4:07.36.

Klasyfikacja generalna: 1. Lorenzetto - 17:00.51, 2. Bole 7 s., 3. Ballan 8 s... 16. Rutkiewicz 17 s.

Więcej o: