Lotos VBW Clima zagra w finale Final Four

Po raz pierwszy w historii polski zespół koszykarski zagra w finale Euroligi. Lotos VBW Clima pokonał w piątek Lavezzini Basket Parma 74:58 i w niedzielę zagrają o klubowe mistrzostwo Europy z francuskim Valenciennes.

Final Four w tym roku rozgrywane jest w niewielkiej - położonej na północy Francji - miejscowości Lievin, oddalonej niespełna 70 km od Valenciennes. Hala, w której rozgrywane są najważniejsze mecze tegorocznej Euroligi może pomieścić 4 tys. ludzi. Na godzinę przed meczem Lotosu VBW Clima (rozpoczął się o godz. 18) trybuny były jeszcze puste, nie było nawet gdyńskich kibiców, którzy przyjechali tutaj w sile prawie stu osób. Ale im bliżej rozpoczęcia meczu, tym atmosfera coraz bardziej przypominała tę z Gdyni. Kibice - w końcu się pojawili - ubrani byli w żółte koszulki, szaliki i czapeczki, wyposażeni w kołatki, trąbki i piszczałki. Robili harmider, jak w hali przy ul. Olimpijskiej.

Na parkiecie nie było jednak wesoło. Mistrzynie Polski w pierwszej kwarcie tylko trzy razy doprowadzały do remisu. Przegrywały, bo ich rywalki częściej trafiały za trzy punkty. Wyrównana walka toczyła się pod koszami, gdzie Małgorzata Dydek rywalizowała z Yolandą Griffith (obie nie imponowały w rzutach - "Ptyś" zdobyła cztery punkty, Amerykanka jeden).

W drugiej kwarcie ciężar gry wzięła na siebie mistrzyni świata i olimpijska Katie Smith. Już nie tylko brylowała w obronie, ale również zaczęła trafiać do kosza Lavezzini Basket i podawać koleżankom. Po rzutach wolnych 20-letniej Agnieszki Bibrzyckiej polski zespół po raz pierwszy wyszedł na prowadzenie (28:26) i grał coraz lepiej. Pod koszem nadal nie radziła sobie powstrzymywana przez Małgosię Dydek (świetnie zasłaniała i zbierała) Griffith, nie trafiały z dystansu również jej koleżanki. Po pierwszej połowie było 34:28 dla Lotosu VBW Clima.

Po przerwie pierwsze punkty rzutem za trzy zdobyła Smith. W 29. minucie mistrzynie Polski prowadziły już różnicą 20 punktów (53:33). Rozchodzące się w lievinskiej hali - Lotos, Lotos - było coraz głośniejsze. Na trzy minuty przed końcową syreną zespół trenera Krzysztofa Koziorowicza prowadził 67:43.

Lotos VBW Clima - Lavezzini Basket Parma 74:58.

Kwarty: 18:21, 16:7, 23:7, 17:23

Punkty dla Lotosu: M. Dydek 8, Szakirowa 10, Smith 22 (4), Grubin 6, Ferdinand 16 oraz Cupryś 4, Pantelejewa 4, Bibrzycka 2, K. Dydek 2, Thorius 0.

Parma: Patricia Penicheiro 16, Emanuela Nicosia 11, Yolanda Griffith 7, Valentina Gardellin 6, Novela Schiesaro, Marianna Balleggi po 5, De Lischa Milton, Anna Costalunga po 4, Eleonora Magaddino 0.

Drugi półfinał: Olympic Valenciennes - Rużomberok 108:60.