M¦ 2010. Pierwsze złoto Hiszpanii w historii

Mistrzostwo ¶wiata wywalczone w RPA to największy sukces hiszpańskiego futbolu w historii. Do tej pory piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego nie wywalczyli na mundialu nawet trzeciego miejsca.

Zobacz relację z meczu Hiszpania - Holandia

Od lat podziwiamy piękny, ofensywny, kombinacyjny futbol Hiszpanii, ale jej sukcesów na mistrzostwach świata trudno się doszukiwać. Aż do dziś - Hiszpanie wygrali z Holandią po dogrywce 1:0 i wznieśli w górę puchar dla najlepszej drużyny globu.

Nigdy wcześniej Hiszpanie nie stawali nawet na podium mundialu. Mało tego, tylko raz - w 1950 roku - zdołali awansować do półfinału, który przegrali. Zaś w meczu o trzecie miejsce ulegli 1:3 Szwecji.

Lepiej wygląda statystyka Hiszpanów na mistrzostwach Europy. Pamiętamy jeszcze ich wspaniały występ na boiskach Austrii i Szwajcarii dwa lata temu. Wtedy pokonali w finale turnieju Niemców 1:0. Wcześniej dwukrotnie stawali na podium tych rozgrywek - wywalczyli złoty medal w 1964 na turnieju rozgrywanym właśnie w Hiszpanii (w finale pokonali 2:1 Związek Radziecki), a 20 lat później we Francji ulegli w finale gospodarzom 0:2.

Teraz nadeszły złote czasy dla Hiszpańskiego "Dream Teamu". Jako druga drużyna w historii, po reprezentacji Niemiec, zdobyli Puchar Świata będąc aktualnymi mistrzami Europy. I wygląda na to, że to nie koniec ich dominacji.