MŚ 2010. Wzrokiem za piłkarzem: Bastian Schweinsteiger w meczu z Hiszpanią

Bastian Schweinsteiger ma za sobą świetny turniej, ale w meczu o wszystko jak cały zespół Niemiec wpadł na ścianę. Hiszpanie pokazali, że na tym poziomie perfekcja nie wystarczy - trzeba kreacji.

Z takim nazwiskiem piłkarz Bayernu Monachium nie miał nigdy łatwo. Rasowe uprzedzenia wokół Niemców zresztą są wiecznie aktualne, czego dobre przykłady można zawsze znaleźć choćby w Wikipedii. W dniu meczu z Hiszpanią przez kilka godzin w profilu Schweinsteigera można było przeczytać, że jego dziadek był oficerem SS, a babcia polską Żydówką. Później pojawiła się - na krócej - informacja wiążąca go pieszczotami z najbardziej znanym nazistą. Cóż, nowoczesne media Można tylko powiedzieć, że " żadne źródła nie potwierdzają tych informacji".

W pewnej polskiej gazecie wprost jednak pisano, że Schweinsteiger, czyli dosłownie tłumacząc - " świński sztygar", to po prostu " świniopas" i basta. Językoznawcy niemieccy upierają się, że to nazwisko jednak oznacza po prostu mieszkańca miejscowości Schweinsteig i ze świń pasaniem niewiele ma wspólnego. Więcej z narciarstwem, bo tym mógł - jak twierdzi rodzina - zająć się zawodowo jako wyjątkowy talent.

" Szwajcajger" - jak można było w środę usłyszeć w TVP - w statystyce z meczu z Hiszpanią nie wygląda źle. Miał 45 celnych podań i 12 strat, zresztą aż 8 z tych strat to były ciekawe próby podań. W obronie dobrze zagrał aż 18 razy. Nie faulował za wiele.

Ale i sam praktycznie nie był faulowany, a - podobnie jak cały zespół - praktycznie nie zbudował niczego blisko bramki Ikera Casillasa. Hiszpanie grali równie dobrze w defensywie jak Niemcy - a więcej jednak potrafili " wyczarować" dzięki indywidualnym momentom pozytywnego futbolowego szaleństwa. Choć ostatecznie nie zdecydowały żadne kiwnięcia, ale lekceważenie rywala, bo jak inaczej nazwać zostawienie przy rożnym Carlesa Puyola kompletnie bez krycia.

Niemcy oddali dwa celne strzały i same nazwiska celnych strzelców (Trochowski i Kroos) mówią o tym, jak dobrze działała nakierowana na najważniejszych piłkarzy rywala obrona. Schweinsteiger grał poprawnie, ale jako zawodnik, który do dryblowania używa nie tylko nóg, ale także zastawienia się za pomocą odwłoka, nie miał szans w tak granym meczu. Kiedy próbował coś kreować, obok niego było zawsze zdecydowanie za dużo - jak na jego możliwości - czerwonych koszulek.

Po 90 minutach takiej gry Schweinsteiger po prostu nie chciał zejść z boiska. Był Niemcem z przysłowia - dla niego walka o zwycięstwo nie mogła się skończyć. Podszedł Andres Iniesta, poklepał, zaproponował wymianę koszulek. Bastian zdjął swoją, przyjął hiszpańską. Po chwili odruchowo wytarł dokładnie twarz mokrym okryciem hiszpańskiego dryblera. Najprawdopodobniej właśnie w tym momencie poczuł dopiero smak porażki

Liczby Bastiana Schweinsteigera z meczu z Holandią

Minuty: 90

Strzały: 1 - zablokowany z 18 metrów w 84. minucie

Podania celne do przodu: 27 (na połowie ataku 13)

Podania celne do tyłu: 18 (4)

Straty piłki: 12

Piłki przejęte: 10

Piłki wybite: 8

Faule: 2

Faulowany: 0

Więcej o: