MŚ 2010. Demy de Zeeuw - piłkarz z mundialową minutą

Pomocnik Ajaxu Amsterdam już w pierwszej minucie meczu z Urugwajem podwoił swój czas gry na mundialu. Wcześnie zagrał tylko minutę w meczu z Danią. Teraz trener Bert Van Marwijk powierzył mu zadanie zastąpienia Nigela De Jonga.

O Demym de Zeeuwie czytaj tutaj ?

27-letni de Zeeuw, choć jest defensywnym pomocnikiem, jest przyzwyczajony do zespołów grających efektownie i ofensywnie. Jest wychowankiem Apeldoorn, ale szybko trafił do drugoligowego Go Ahead Eagels. Prawdziwym przełomem był jednak transfer w 2005 r. do AZ Alkmaar. Przyszedł do zespołu wraz z trenerem Luisem Van Gaalem, od pierwszego sezonu wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie i po czterech latach AZ zszokował Holandię zdobywając mistrzostwo kraju. To pierwszy klub spoza trójki Ajax, Feyenoord, PSV, który zdobył mistrzostwo w ciągu ostatnich 40 lat. Rok później dominację trzech klubów naruszyło FC Twente.

De Zeeuw grał już wtedy w Ajaxie. W amsterdamskiej drużynie jego kolegą jest urugwajski napastnik Luis Suarez, który przeciw niemu jednak nie zagrał, bo w 1/4 finału ukarano go czerwoną kartką.

W reprezentacji de Zeeuw gra od 2007 r. Wcześniej, w 2006 r. wygrał z Holandią młodzieżowe mistrzostwa Europy. Pochodzi z Antyli Holenderskich, ale zdecydował się próbować swoich sił w reprezentacji Holandii. Mecz z Urugwajem to jego 27 spotkanie w pomarańczowej koszulce.

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca ? i Michała Pola ?

Więcej o: