RPA 2010. Klose dogonił Muellera, ściga Ronaldo

Ćwierćfinał z Argentyną był 100 meczem Miroslawa Klose w barwach reprezentacji Niemiec. Strzelił w nim 51 i 52 bramkę w kadrze. W historii MŚ ma już na koncie 14 goli. Dogonił tym samym Gerda Mullera, a brakuje mu jednego trafienia do lidera wszechczasów - Ronaldo. Ma na to jeszcze dwa mecze - półfinał i finał lub bój o 3. miejsce.

Miroslav Klose - statystyki, mecze, ciekawostki ?

"Zrób to jeszcze raz, Miro Klose" - napisał przed ćwierćfinałem z Argentyną Oskar Beck z największego niemieckiego dziennika "Die Welt". Beck przypomniał, że przed czterema laty oba zespoły spotkały się przed czterema laty również w ćwierćfinale, a Klose golem dziesięć minut przed końcem podstawowego czasu gry strzelił wyrównującą bramkę. Niemcy wygrali wtedy dopiero po rzutach karnych, ale to Klose był ich bohaterem. Jak pisał Beck, Niemcy nie mieli nic przeciwko temu, by historia się powtórzyła. Klose zrobił nawet więcej niż od niego oczekiwano.

W setnym meczu w kadrze długo był w cieniu swojego młodszego o 11 lat kolegi Thomasa Muellera, który już w trzeciej minucie dał Niemcom prowadzenie. Ale Klose konsekwentnie szukał swojej szansy. W 23 minucie właśnie po podaniu Muellera miał fantastyczną okazję. Dostał bardzo dobrą piłkę na 11 metrze, niemal na wprost bramki Romero, ale strzelił wysoko nad poprzeczką. W 58 minucie Boateng dośrodkował w pole karne do wychodzącego zza pleców obrońców Klose, ale w ostatniej chwili piłkę sprzed nogi reprezentantowi Niemiec sprzątną bramkarz Argentyny.

Co się odwlecze... W 68 minucie Klose wreszcie przełamał niemoc. Znów fantastycznie zagrał Mueller. Podał do wychodzącego na czystą pozycję Podolskiego, który odegrał do stojącego tuż przed bramką Klose. On tylko przyłożył but i wepchnął piłkę do pustej bramki.

Minutę przed końcem Klose wykonał kolejny historyczny krok. Ozil dośrodkował z prawej strony wprost na jego nogę i urodzony w Opolu napastnik drugi raz pokonał Romero. Tym samym po raz czwarty trafił do siatki w RPA, po raz 14 w historii swoich występów na MŚ. W kadrze w 100 meczach strzelił już 52 bramki.

Na mundialach 32-letni Klose wyrównał osiągnięcie swojego rodaka - Gerda Muellera, który także strzelił 14. bramek. Tylko jedną więcej ma lider klasyfikacji wszechczasów - Brazylijczyka Ronaldo. Jeśli Klose utrzyma taką dyspozycję strzelecką, może przesunąć się na czoło klasyfikacji jeszcze w RPA.

Argentyna - Niemcy 0:3 - strona meczu ?

Klose w reprezentacji Niemiec

100 meczów, 52 gole

Strzelcy wszechczasów na MŚ

12 goli - Pele (Brazylia)

13 - Just Fontaine (Francja)

14 - Miroslaw Klose, Gerd Mueller (obaj Niemcy)

15 - Ronaldo (Brazylia)

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca i Michała Pola

Więcej o: