To była ostatnia akcja dogrywki. Ghanijczycy ostrzeliwali bramkę Urugwaju, z której wyszedł bramkarz. Strzał Dominika Adiyaha, który leciał do siatki, rękami zatrzymał stojący na linii Suarez.
Sędzia - zgodnie z przepisami - ukarał go czerwoną kartką i podyktował rzut karny dla Ghany. Suarez schodził z boiska płacząc, ale po tym, jak Asamoah Gyan nie wykorzystał jedenastki, skakał z radości.
W rzutach karnych Urugwaj wygrał 4:2 i awansował do półfinału. Zagranie Suareza uratowało jego zespół i dało mu szansę, którą Urugwajczycy - wobec braku koncentracji i przestrzelonych karnych Ghanijczyków - wykorzystali.
"Nie potrafię sobie przypomnieć bardziej dramatycznego zakończenia meczu na mistrzostwach świata" - napisał Paul Fletcher z BBC.
Najbardziej efektywne zagranie mistrzostw świata w RPA podzieliło opinię publiczną. Skrajnie oceniają je Urugwajczycy (jako bohaterskie) i Ghanijczycy (jako oszustwo).
Były reprezentant Urugwaju i piłkarz Chelsea Gus Poyet mówi: - Twierdzicie, że Suarez powinien pozwolić piłce wpaść do siatki? Ale czy na tym polega piłka nożna?
- Oszustwem można nazwać strzelenie gola ręką i wykorzystanie faktu, że sędzia tego nie widział - uważa Poyet.
I dodaje: - Jeśli jesteś naiwny, to nie wygrywasz meczów.
Obrońca Ghany John Paintsil mówił po meczu: - Sędzia powinien zaliczyć nam gola. Zamiast bramki dał nam jedenastkę, a przecież to nie był karny, to był gol.
Świat futbolu dyskutuje zadając pytania, z których na większość nie ma dobrych odpowiedzi. Oto kilka z nich:
Czy FIFA powinna zmienić zasady i wpadającą do bramki piłkę zatrzymaną ręką traktować jako gola?
Czy piłkarz ratujący swój zespół za wszelką cenę, poświęcający swój udział w kolejnym, decydującym o medalu MŚ spotkaniu, nie zasługuje na pochwałę?
Czy zagrania Suareza nie wydawałoby się w porządku - czy nie byłoby wręcz traktowane jako bohaterskie - gdyby Gyan wykorzystał karnego w dogrywce i Ghana wygrałaby 2:1?
Czy Paintsil nie zatrzymałby piłki ręką, gdyby to Suarez strzelał gola w 120. minucie?
Czy nie jest tak, że na miejscu Suareza każdy człowiek - nie tylko piłkarze - zachowałby się tak samo? Że złamałby przepisy, aby się ratować?
Czy rękę Suareza, która posłużyła do obrony i za którą zawodnik poniósł przepisową karę, można porównywać do ręki Maradony lub Henry'ego?
Zapraszamy do dyskusji.
"Te przeklęte karne, ten okrutny fubol" - czytaj relację z meczu Ghana - Urugwaj ?