RPA 2010. Gyan kontra Forlan. Żądło i silnik naprzeciw siebie

Dzięki Forlanowi Urugwaj wyszedł z grupy. Dzięki Gyanowi Ghana gra w ćwierćfinale. W piątek obaj zagrają o półfinał mundialu. Relacja Z Czuba i na żywo od 20.30 na Sport.pl

Wygraj mundial! 11 tysięcy dla najlepszego menedżera - zagraj! ?

W czterech meczach Forlan zagrał pełne 360 minut, Gyan nieco dłużej, bo ma w nogach dogrywkę w meczu 1/8 finału z USA. Już na jej początku Gyan popędził co sił w nogach na bramkę Howarda, nie dał się dogonić obrońcom, pokonał bramkarza Evertonu i rozstrzygnął mecz.

Bez Gyana trudno wyobrazić sobie atak Ghany. Jego partner z napadu Prince Tagoe niczym się na mundialu nie wyróżnił i zwykle jest niewidoczny. Gyan strzelał na bramkę rywali aż 23 razy (rekordzista razem z Leo Messim), co stanowi 32 proc. wszystkich strzałów zespołu. Celne uderzenia (10) to połowa dorobku Ghany, a gole to trzy czwarte tego, co trafił afrykański zespół. Napastnik Rennes strzelać próbuje z każdej pozycji. Z pola karnego (12) i spoza niego (11). Choć na mundialu trafił do tej pory trzy razy, dwa z tych goli zdobył z rzutów karnych. To były jedyne trafienia Ghany w rundzie grupowej.

Forlan jest od Gyana bardziej wszechstronny. Napędza ataki Urugwaju. O ile Ghańczyk w ustawieniu z dwoma napastnikami trzyma się bliżej prawej strony, to Forlan, średnio, gra w centrum i nieco bliżej środkowej linii. Średnio, bo wszędzie go pełno. Często cofa się po piłkę, bierze udział w rozgrywaniu. Mecz z gospodarzami mundialu w grupie był jego popisem. Strzelił dwa gole i rozpoczął akcję, która dała trzecią bramkę. W 1/8 finału z Koreą Południową asystował przy trafieniu Suareza. Urugwajczyk nie boi się zejść na skrzydło. Do tej pory aż 26 razy dośrodkowywał. Gyan próbował wrzutek w pole karne tylko pięć razy w czterech meczach. Ani razu celnie. Choć Gyan grał w czterech meczach łącznie o 21 minut dłużej, to przebiegł w tym czasie zaledwie 39,52 km, podczas gdy Urugwajczyk 40,83 km.

Forlan nie tylko strzela. Wykonuje też rzuty rożne. Bardzo groźnie uderza zza pola karnego - częściej (9) niż z bliska (5) - a jego trafienie z dystansu w meczu z RPA jest jednym z najładniejszych na mundialu. Obaj mają podobną, dość niską celność podań (Forlan - 58 proc., Gyan - 59 proc.), choć Forlan ma ich więcej. Co ciekawe, Urugwajczyk dużo częściej wymienia podania z lewoskrzydłowym Alvaro Perreirą niż z kolegami grającymi na prawym skrzydle. Zgodnie z zapowiedziami trenera Oscara Tabareza Perreira nie zagra jednak w pierwszym składzie w meczu z Ghaną.

Diego Forlan

klub: Atletico Madryt

 

wiek: 31 lat

 

minuty - 360

 

gole - 2

 

asysty 1

 

strzały (celne) - 14 (7)

 

strzały z pola karnego - 5 (3)

 

strzały zza pola karnego - 9 (4)

 

strzały zablokowane - 4

 

podania (celne) - 188 (109)

 

kartki (żółte/czerwone) - 0/0

 

przebiegnięty dystans - 39,52 km

Asamoah Gyan

klub: Rennes

 

wiek: 25

 

minuty - 381

 

gole - 3

 

asysty 0

 

strzały (celne) - 23 (10)

 

strzały z pola karnego - 12 (5)

 

strzały zza pola karnego - 11 (5)

 

strzały zablokowane - 2

 

podania (celne) - 138 (81)

 

kartki (żółte/czerwone) - 0/0

 

przebiegnięty dystans - 40,83 km

Trwa mundial! Śledź newsy o MŚ 2010 na Facebooku ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA