RPA 2010. W jakich ligach grają ćwierćfinaliści mundialu?

Największe reprezentacje wśród ośmiu drużyn, które pozostały w grze o mistrzostwo świata, mają niemiecka Bundesliga, hiszpańska Primera Division, włoska Serie A i angielska Premier League. Reprezentacje tych dwóch ostatnich krajów nie grają jednak już na mundialu.

Liczeniem ligowej reprezentacji Premier League zajął się "Guardian", który z przekąsem zauważył, że z uważanej za najlepszą na świecie ligi angielskiej pozostało na mundialu już tylko 19 piłkarzy. Ósemka ćwierćfinalistów to w sumie 184 zawodników.

"19 graczy to nie jest nawet pełna kadra na mistrzostwa. Na dodatek nie wszyscy w tym gronie są piłkarzami podstawowego składu w swoich zespołach, a zawodnicy tacy jak Huerelho Gomez lub Pepe Reina nie zagrają na mundialu nawet minuty, jeśli kontuzji nie doznają podstawowi bramkarze Brazylii lub Hiszpanii" - zauważa "Guardian".

Angielska prasa za główny powód słabej gry swojej reprezentacji (Anglia odpadła w 1/8 finału po porażce 1:4 z Niemcami) uważa błędy trenera Fabio Capello, ale zwraca także uwagę na fakt, że cała 23-osobowa kadra reprezentacji złożona była z zawodników grających na co dzień w Premier League, którą uznaje się za najbardziej wyczerpującą na świecie.

Spośród 19 piłkarzy-ćwierćfinalistów mundialu z ligi angielskiej, najwięcej - pięciu - występuje w reprezentacji Holandii. Po czterech mają Ghana i Argentyna (jeden na zapleczu Premier League), a trzech - Hiszpania. Stan przynależności klubowej dotyczy poprzedniego sezonu.

Sport.pl sprawdził w jakich ligach grają wszyscy ćwierćfinaliści mundialu w RPA:

Po odliczeniu piłkarzy grających w ligach państw swojej reprezentacji - np. wszystkich Niemców czy 20 z 23 Hiszpanów) - czołówka wygląda następująco:

Najmniej piłkarzy z rodzimej ligi ma Urugwaj (dwóch), Ghana (trzech) i Paragwaj (czterech). W faworyzowanych Brazylii i Argentynie najwięcej piłkarzy - odpowiednio ośmiu i sześciu - występuje we włoskiej Serie A.

Anglia musi wybrać między ligą, a reprezentacją ?

Więcej o: